Gündem Haberleri

  Söke pazarlarında siyah poşet kullanmak yasaklandı

  A.A.
  19.10.2007 - 13:50 | Son Güncelleme:

  Aydın'ın Söke ilçesinde, belediye aldığı bir kararla sebze ve gıda ürünlerinin satışlarında siyah poşet kullanılmasını yasakladı.

  atık maddelerin işlenmesiyle elde edilen ve çoğunlukla ucuz olması nedeniyle esnaf tarafından ambalaj malzemesi olarak tercih edilen siyah poşet kullanımı Söke pazarlarında kullanımına yasak getirildi.

  Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Başkanı (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu konuda yetkili kurumları sık sık uyardıklarını belirterek, şöyle konuştu:
  “Esnafımız ucuz olmasından dolayı siyah poşete yöneliyor. Başta ABD olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde geri dönüşüm kolay olan kağıt kullanılırken naylon poşetler mağazalarda müşteriye ücret karşılığı verilmekte. Bizlerde 25-30 yıl önce kullandığımız geri dönüşümü mümkün olan kağıt torbalarımızı özledik. Yıllık ortalama 260 bin ton siyah
  poşet tüketiminin olması tehlikenin boyutunu ortaya koymaktadır.”

  Göktaş, bu konuda halkın bilinçlenmesi için ilgili kurumların sorumluluklarını yerine getirmeleri hususunda çalışma yapmalarını istedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı