Gündem Haberleri

  Söke Ovası'nda araziler sular altında

  Necati MALDAR/ SÖKE (Aydın), (DHA)
  09.01.2012 - 13:21 | Son Güncelleme:

  EGE Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle taşan Büyük Menderes Nehri’nin suları altında kalan Söke Ovası’nda halen Burunköy, Akçakaya, Pamukçular, Nalbantlar köylerinde başta tarım alanları olmak üzere binlerce dekar araziden sular hala çekilmedi.

  Hafta sonunda etkili olan yağışın ardından Büyük Menderes Nehri taşarak Söke Ovası’nı göle çevirdi. Söke Ovası Sulama Birliği ve DSİ ekipleri, Bağarası karayolu çevresindeki koruma setlerine dolgu yaparak önlem almaya çalıştı. Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, yağışlı geçen her kış sezonunda Söke Ovası’nın Menderes taşkınlarını yaşadığını hatırlattı. Önceki yıl hizmete giren Çine Adnan Menderes Barajı’nda su tutulması sayesinde baskınların nispeten azaldığını kaydeden Kocabaş, "Ancak Büyük Menderes Nehri’nde su yatağı temizliği yapılmadığı için her tarafı yine sel basıyor. Tek tesellimiz can kaybı olmaması. Bu çerçevede nehrin yatağının temizlenmesi büyük önem taşıyor" dedi.

  Büyük Menderes Nehri’nde hafta sonu 5 metre 25 santime ulaşan su seviyesinin düşmeye başlaması ise tek teselli kaynağı oldu. Söke Ovası Sulama Birliği Müdürü Ömer Yıldız, başta Büyük Menderes Nehri olmak üzere bölgedeki dere ve çayların su hareketliliğini sürekli takip ettiklerini ve tüm ekiplerin 24 saat ölçüm yaptıklarını söyledi. Yıldız, şu an Büyük Menderes Nehri’nde su seviyesinin 5 metrenin altına düştüğünü, bunun süreceğini tahmin ettiklerini, yeni bir tehlikenin söz konusu olmadığını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı