GeriGündem Sokaktaki adama bravo dedirten manken
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sokaktaki adama bravo dedirten manken

Ebru Şimşek, Ankara Aydınlıkevler Lisesi mezunu. Anne ve babası emekli devlet memuru. 1993'te mankenlik kursuna gitti. 1994'te İstanbul'a bir fuar için 15 günlüğüne geldi.

Hayatının seyrini değiştiren o kişiyle, Adnan Hoca'yla karşılaştı. O gün bu gündür mahkeme kapılarını aşındırıyor, Adnan Hocacılar'dan yargı önünde hesap soruyor. Duruşma sonrası hakarete uğruyor, çıplak görüntüleri kitapçık haline getirilip dağıtılıyor. Ama o, hayatını karartan bu adamların cezalarını bulması için mücadelesinde kararlı.

Adnan Hocacılar'a nasıl bulaştınız, o dönem sempati mi duyuyordunuz?

- Allah'ıma şükürler olsun ki hiçbir zaman Adnan Hoca'nın müridi olmadım. Zaten olmak istemediğim için bu insanlarla mücadele etmek zorunda kaldım. Eğer mürid olsaydım şantaja uğramazdım. Onların kölesi olup, en namuslu manken, en namuslu kız ben olurdum!

İki manken şikayetini geri çektiği halde siz inatla devam ediyorsunuz. Bu davada yalnız mısınız, zor mu?

- Kendimi yalnız hissetmiyorum. Çok klasik bir laf ama anlamlı: Arkamda halk var. Telefonlarda, yolda hayır dualarını alıyorum, bu bana yetiyor. Ailemin, eşimin desteği var. Ama kanun önünde de iddialarım ispatlanınca kendimi daha iyi hissedeceğim.

Tehdit alıyor musunuz?

- Çok aldım, psikolojik rahatsızlık veren telefonlar devam ediyor. 18 yaşında, merdivenleri tırmanan bir insanın süratini engellediler. Depresyon geçirdim, ilaç tedavisi gördüm.

Nasıl bir baskı, şantaj kıskacındasınız; biraz tarif eder misiniz?

- Devlet bu konuya el atıp haklarında dava açtığından itibaren çok sayıda suç duyurusunda bulunuldu. Manken, işadamı, işadamlarının çocukları... Ama ne hikmetse hepsi birer birer davalarından vazgeçtiler. ‘‘İfadelerimizi baskı altında verdik’’ dediler. Halbuki başka yerlerden baskı altındalar ya da rüşvet aldılar.

Adnan Hoca ve Adnan Hocacılık nedir?

- Hayatımda bir kez Adnan Hoca'yı gördüm. Gördüğüm güne lanet ediyorum. İslamiyetle en ufak ilgileri yok. Namaz rekatlarını ikiye indirmişler. Ters ilişkinin sevap olduğunu savunuyorlar. Çok araştırdım. 1995'de 375 müridi vardı. Her müritten belli para toplasa herhalde az değil.

Ne yapmak istiyorlar?

- Bilmiyorum ama devletin içine girdiklerini biliyorum. Bu yüzden Saadettin Tantan olaya el attı, DGM'lik oldular.

Adnan Hoca'yla nasıl tanıştınız?

- Doğumgünü daveti diye gittim. Platonik bir ilişki başlangıcındaydım. Onun Adnan Hoca'nın müridi olduğunu bilmiyordum. Genç, yakışıklı, zengindi. Orada Adnan Hoca'yı gördükten sonra dünyam karardı. O gün şantaj kasetleri çekildi, o gün her şey yapıldı. Ne yaptığımı bilemez haldeydim. O günden sonra zihnimde bazı görüntüler canlanmaya başladı. Kolama ilaç atmışlar. Onlardan yakasını kurtaran bir mürid anlattı bana.

Adnan Hoca size neler söyledi?

- Jaguar'lar mı dersiniz, Versace giyinmeler mi dersiniz, hepsi benim emrimde olacakmış. ‘‘Bacılar grubuna dahilsin. Bacıları çağırın’’dedi. Her tipten kadın geldi. Başı örtülüsü, makyajlı, uzun tırnaklısı. ‘‘Yapacağın sadece pijamalarını alıp bu evde benimle yaşayacaksın. Her şeyimiz var burada.’’ O günlerde çok popülerdim. Bu adamlar benim hayatıma kanca attılar. Bugüne kadarki ömrüm bu adamlara karşı kendimi savunmakla geçti. Bacılar grubunu 1994'te ilk ben anlattım. Ta ki 2000'de Adnan Hocacılar yakalandığında itiraf ettiler; Bacılar ve Motorlar grubunu.

Adnan Hocacılar'ın avukatı Şevket Can Özbay, şantaj görüntülerinin yer aldığı bir broşür bastırıp dağıtıyor, sizin ‘‘Pavyondan çıkan dansöz gibi öpücük gönderdiğinizi, göbeğinizin orucunu bozduğunu’’ söylüyor. Amacı nedir?

- Kitapçıkla 1995'te kaydettikleri görüntülerim, karalama sözleri yer alıyor. Kapağına bile bakmayı içim kaldırmıyor. Şu an DGM'lik olduğu için bu işi Adnan Hoca alenen yapamıyor. Can Özbay bu işi üstlendi, kitapçığı DGM kapısında dağıttılar. Özbay, avukatlık mesleğini ihlal etti.

Ateş Hattı'nda sözlerini reddetti, broşürü de yazmadığını söyledi.

- Gözümün içine baka baka yalan söylüyor. Adam resmen piyon olarak kullanılıyor. Ağır Ceza'daki dava 27 Ocak'ta, DGM'deki de şubatta. Allah'tanki olay kamu davasına dönüştü, devlet her şeyin farkında. Ben de devletin arkasındayım. Tazminat davasını kazanırsam Polis Vakfı'na bağışlayacağım. Adnan Hocacılar, polise de çamur attı çünkü. Videoya kaydedilen ifadelerini bile inkar ettiler.

RÜŞVET ÖNERDİLER, AÇIK ÇEK VERELİM DEDİLER

Adnan Oktar ve müridleri yakalanıp DGM'de yargılanmaya başladıkları zaman bana da avukatım aracılığıyla rüşvet teklif edildi. 'Belki psikolojik tazminatını ödeyemeyiz. Maddi tazminatı neyse söyleyin, açık çek verelim' dediler.

OKTAR BABUNA'YA VERİLEN KANLARI SATTILAR

Birden iyileşen Oktar Babuna için verilen kanları sattılar. Savcılık iddianamesinde 'kardeş payını unutma' ibaresi de var. Aralarındaki kodu, 'KPU'. Gruba giren her üye, neyi var neyi yok kardeş payı olarak hibe etmek zorunda.

ÖLÜRSÜN TEHDİTLERİ

Bu insanlar yakalanmadan önce, bu adamların çirkin yüzünü ortaya çıkardığımda ve bana şantaj yaptıklarını açıklamadan önce beni çok tehdit ettiler. 'Şantajı yayımlayıp bu kaseti bizim yaptığımızı söylersen her şekilde ölürsün, geleceğini göremezsin.' Hatta beni yolda sıkıştırdılar. Tehditleri telefondan çok karşıma çıkarak oluyordu. Tanımadığım şahıslar, Akmerkez'de önümü kesiyorlardı. Genellikle mahkemeden bir gün önce ya da mahkeme sonrası oluyor.

GÖKHAN'I ADNAN HOCACI SANMIŞTIM

Etiler'de bir barda sahneye çıkıyordum. Gökhan her gece gelip beni izliyor. Tamam, bu Adnan Hocacı dedim. Saçları onlar gibi briyantinli, takım elbiseli. Rüçhan Adlı'nın torunuymuş. Bana çiçek gönderdi, üstüne telefon numarasını yazmamıştı. Farklı amaç gütmediğini anladım. Derken çıktık ve birkaç ay sonra evlendik. Şimdi nisanda çıkacak albümüm için repertuvar çalışması yapıyorum. Pop alaturka olacak. Adnan Hoca'yla değil, sesimle, oyunculuğumla gündeme gelmek istiyorum. Yedi yılımı çaldılar. Ayakta durduğumu göstermek istiyorum.

ERCÜMENT YALTIR (EBRU ŞİMŞEK'İN AVUKATI)

Mahkumiyet çıkacağı kanaatindeyim

Davacı sadece biziz. Fatih Altaylı ve bizden başka takip eden yok. Adnan Hocacılar'ın suçu çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve şantaj. Avukatlarından biri olan Şevket Can Özbay, bazı haberlerin aleyhte olan kısımlarını montajlayarak ve 1995'te kendilerinin kaydettiği görüntüleri Ebru Şimşek'i karalamak, kamuoyunda küçük düşürmek, işini gücünü bozmak gayesiyle bastırıp dağıttı. Onu şikayetinden vazgeçirmek için bunu yaptı. Av. Özbay hakkında, bu kitapçıktan dolayı Ebru Şimşek'in şikayetiyle Adalet Bakanlığı'nın izni üzerine (Çünkü avukatlar meslekleriyle ilgili konularda suç işlediğinde, dava açmak için bakanlıktan izin almak gerekiyor) 5. Ağır Ceza'da aleyhinde dava açılmıştır. DGM ve Ağır Ceza'daki iki davanın sonucunu mahkemeler bilir ama dosya içeriğine göre mahkumiyet cihetine gidileceği kanaatindeyim. Adnan Hoca ve müridleri en az 3 ile 5'er sene arasında en çok 10'ar seneye kadar mahkumiyet alırlar. Tedbir konup Adli Emanet'e teslim edilen mal varlıkları, tapuları, bilgisayarları, altınları, otomobilleri ve Silivri'deki çiftlik ellerinden gidebilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle