GeriGündem Sokakta sigarayı en son da altın dişi yasakladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sokakta sigarayı en son da altın dişi yasakladı

Saçı, sakalı, sirki, baleyi arabada radyoyu, sokakta sigarayı en son da altın dişi yasakladı
Hayat boyu devlet başkanı, şair, filozof ve peygamber. Aldığı tuhaf kararlarıyla tanınan Türkmenistan’ın Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov dünyanın en ilginç siyasi figürlerinden biri. Son olarak geçen hafta altın diş takılmasını da yasakladı.

Ülkede sirk, opera, bale, sokakta sigara içmek, arabada radyo dinlemek, saç sakal uzatmak gibi yasaklar uyguluyor. Ayların ve günlerin isimlerini değiştirdi. Ocak ayına ve ülkenin en büyük şehirlerinden birine kendi adını verdi. Ülkenin her yanı devasa heykel ve resimleriyle dolu. 14 yıldır iktidarda olduğu Türkmenistan’da kendine Türkmenbaşı dedirtiyor.

Demokrasiye inanmadığını söylüyor, muhalefetten pek hoşlanmıyor. Ülkedeki tek siyasal parti kendininki. İsterse meclisi feshetme yetkisi var. Bakanları, valileri, belediye başkanlarını atıyor, istediği an değiştiriyor. İhaleleri kendi dağıtıyor, elmas yüzükler takıyor, saçlarını boyatıyor. Üniversiteye girebilmek için yazdığı Ruhname adlı kitabın ezbere bilinmesi gerekiyor. Doğumgünü insan hakları örgütleri tarafından protesto ediliyor. Bununla birlikte Türkmenistan’da bazı göstergeler de mükemmel gidiyor. Türkmenbaşı her fırsatta kendine Atatürk’ü örnek aldığını söylüyor. Bir doğalgaz denizinin üstünde yatan 6 milyonluk ülke yıllık 17.6 büyüme hızına erişti. Nüfusun yüzde yüzü okur-yazar, kişi başına düşen milli gelir Türkiye’nin iki misli: 6 bin 300 dolar. Sadece geçen yıl 12 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapıldı. Türkmenbaşı’na hayran ya da düşman herkesin birleştiği tek bir nokta var: Bundan 10 yıl önce bir kasaba olan başkent Aşkabat bugün modern bir Avrupa şehri. Muhalifleri çok kızgın ama seçimlere göre arkasındaki halk desteği yüzde 99.9. Ayrıca Türkmenbaşı ülkesinde ve dünyada barışa önem veren bir politika izliyor. Türkmenistan 1995’te Birleşmiş Milletler’de tarafsız ülke statüsü elde etti ve dünyadaki üç tarafsız ülkeden biri oldu. Türkmanbaşı’nın istikameti Türmenistan’ı Orta Asya’nın İsviçre’si de yapar yeni bir Kuveyt de...

3 VERİLEN GÖREVDEN KAÇMADI

Türkmenbaşı devletin en yüksek organı olan Halk Maslahatı tarafından 29 Aralık 1999’da ‘Ebedi Cumhurbaşkanı’ ilan edildi. Yönettiği toplantıda, söz alan delegelerin şiddetle ısrar etmeleri (!) üzerine, bir komisyon kuruldu. Bu komisyon Niyazov’u ömür boyu başkan ilan ettiği gibi, bu karar için anayasada herhangibir değişikliğe gerek olmadığını açıkladı. Alkışlar içinde kürsüye gelen ‘Ebedi Cumhurbaşkanı’ delegelere kibarca teşekkür etti ve kendisine verilen bu ‘görevden kaçmayacağını’ söyledi.

HAVADAN NEM KAPIYOR

Türkmenistan’ın Devlet Meteoroloji Genel Müdürü. Daha doğrusu müdürüydü. Müdürlüğünü yaptığı hava tahmini doğru çıkmayınca fena hiddetlenen Türkmenbaşı, müdürü o dakika azletti. Ama devletlu çok üşümüş olacak ki, Bayramov’la yetinmedi, hazır başlamışken o gün Mari vilayeti belediye başkan yardımcısını, Türkmen halı birliği başkanını ve bazı ilçe belediye başkanlarını da görevden aldı.

BAKAN YARDIMCISI KENDİNİ ŞANTİYEDE BULDU

Enerji ve Sanayi Bakan Yardımcısı Anagülü Cumageldiov, deneyim kazansın diye başkalfa (!) olarak üç aylığına elektrikçilik stajına gönderildi. Cumageldiov’un kalfalığa ‘atandığı’ televizyondan bütün Türkmenistan’a duyuruldu. Cumageldiov ne yaptı da bunu hak etti bilinmiyor ama Türkmenbaşı, bu stajın Cumageldiov’a enerji sektörünün nasıl çalıştığını (hanyayı ve konyayı) anlama olanağı sağlayacağını söyledi.

62’Yİ BULANA 3 GÜN TATİL

Türkmenbaşı, 62’nci doğum günü şerefine (19 Şubat-Kova burcu), ülkede 62 yaşına basan herkesin bundan sonra üç gün tatille ödüllendirileceğini açıkladı. Türkmenbaşı, konuyla ilgili olarak yaptığı duyuruda ‘Türkmenistan’da 62 yaşına gelen kişi ruhsal olgunluğa erişir ve bilgelik kazanır’ dedi. Küçük bir hatırlatma: Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkmenistan’da erkeklerin ortalama yaşam süresi sadece 60 yıl.

23 MİLYON TÜRK İSTEDİ

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 19-20 Mayıs 2003’te Türkmenistan’ı ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında Türkmenbaşı kendisinden 23 milyon kadar Türk istedi. Daha önce Turgut Özal’dan da 23 milyon Türk istediğini belirten Türkmenbaşı, Özal’ın bu teklife ‘Evet’ dediğini de Türk bakana hatırlattı. Tüzmen ise ‘Bizde adam çok, 56 milyon kişi bile gönderebiliriz’ şeklinde konuştu. Türkiye’den Türkmenistan’a göç edenlerin sayısı 18 bin civarında. Bu hesaba göre daha 55 milyon 982 bin kişi daha Türkmenistan yolcusu.

TÜRKMEN KIZI VERGİYE TABİ DAMATLAR BEDAVA

Türkmenistan’ın tek adamı Türkmenbaşı, ülkedeki her işi kendi yaptığı için, bizdeki YÖK’e de yine bizzat kendisi tekabül ediyor. Daha önce genç Türkmen kızların geleneksel şapka takmasını isteyen Türkmenbaşı, son olarak ülkenin imajını kötü etkiliyor diye delikanlılardan da sakal ve saç uzatmamalarını rica (!) etti. Ülkedeki saç-sakal yasağının harfiyen uygulamasından milli eğitim bakanı sorumlu. Bu arada Türkmen kızlarına yan bakacak olanlara önemli duyuru: Bilginiz ola Türkmen kızlarla evlenmek isteyen yabancılardan ekstra vergi alınıyor ama damatlar bedava.

ULUSUN PEYGAMBERİ PAYESİ

Türkmenbaşı başkan olduktan sonra Türkmenistan’da yer gök Türkmenbaşı oldu. Ülkenin Hazar kıyısındaki en büyük liman kentine onun adı verildi, yılın ilk ayına da. Önce babası Atamurat Niyazov (2001), sonra annesi Gurbansultan Ece (2002) milli kahraman ilan edildi. Türkmenbaşı’na yağcılığın daniskasını ise Türkmenistan Gençlik Organizasyonu Konseyi yaptı: Konsey Ocak 2004’te Türkmenbaşı’na ‘Ulusun Peygamberi’ sıfatının verilmesi için teklifte bulundu. Sovyetler döneminde ‘komsomol’ örgütü adıyla anılan Gençlik Organizasyonu, Aşkabat hükümeti tarafından destekleniyor. 6 milyon nüfuslu Türkmenistan’da kayıtlı 700 bin üyesi var.

İHALELERİ KENDİ DAĞITIYOR

TC Dış Ticaret Müsteşarlığı Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Dairesi’nin resmi sitesine göre Türkmenistan’daki bütün ihaleler devlet başkanının (tahmin edin kim?) kararıyla veriliyor. Türkmenistan’da medya çok sıkı biçimde kontrol ediliyor. Ülkede hükümetdışı insan hakları örgütlerinin çalışmasına izin verilmiyor. Niyazov’un partisi dışında başka siyasal parti yok. Arabada radyo dinlemek yasak. Sokakta sigara içmek de. Bilimler Akademisi ve filarmoni orkestrası sırasıyla lavedildi; sirk, opera ve bale hepten yasak.

HEMŞİRELERİN İŞİNİ ASKERLERE YAPTIRIYOR

Geçtiğimiz 1 Mart sabahı tersinden uyanan Türkmenbaşı, hırsını bu kez ülkedeki hemşirelerden aldı. Şok bir kararname ile 15 bin hemşire ve sağlık personelini işten çıkarttı ve birçok ücretsiz sağlık hizmetini de kaldırdığını açıkladı. Kararnameye göre, artık sadece acil vakalar devlet tarafından karşılanacak. Buraya kadar tasarruf önlemi diyebilirsiniz. Ama sonra işten çıkarılan hemşirelerin yerine askerler görevlendirildi.

İŞÇİ ÇOCUĞU

Saparmurat Atayevich Niyazov 1940 yılında bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası II. Dünya Savaşı’nda, ailesinin diğer fertleri ise 1948 Aşkabat depreminde öldü. Önce yetimhane akrabalarının yanında büyüdü. Leningrad Teknik Üniversitesi’nden enerji mühendisi olarak mezun oldu. Aşkabat yakınlarındaki Bezmein enerji tesislerinde çalışırken Komünist Partisi’ne girişi daha sonra devlet başkanlığına uzanacak serüveninin de başlangıcı oldu. 1985’te Milletvekilleri Konseyi Başkanı, ardından Türkmen Komünist Partisi Merkez Komite Birinci Sekreteri ve 13 Ocak 1990’da da Yüksek Sovyet Başkanı oldu. 27 Ekim 1990’da yapılan ilk seçimlerden Türkmenistan’ın ilk cumhurbaşkanı olarak çıktı. 21 Haziran 1992 seçimlerinde arkasındaki halk desteği yüzde 99.9’a çıktı. Ruhname, Türkmen İlim Aman Olsun, Türkmen’in Beş Çağının Ruhu adlı kitapları yazdı.

BEMBEYAZ SAÇLA YATTI KAPKARA SAÇLA KALKTI

Saçları bembeyazdı. Fakat bir sabah aniden halkın karşısına kuzguni boyanmış saçlarla çıktı. Ama bir sorun vardı, onlarca metrelik renkli portreleri, pul ve paraların üzerindeki beyaz saçlı resimleri yeni imajına uymuyordu. Türkmenbaşı’nın tüm beyaz saçlı resimleri indirildi, beyazlar siyaha boyandı. Para ve pullardaki saçları tek tek boyamak öyle kolay olmadığından, sorunu derhal toplanan kabine çözdü: Tüm para ve pullar tedavülden çekildi, yerlerine Türkmenbaşı’nın kara panter gibi resimleri bulunanlar sürüldü.

RUHNAME’Sİ 8 DİLE ÇEVRİLDİ

Türkmenbaşı Türkmen halkına rehber olsun diye Ruhname adında bir kitap kaleme aldı. Böylece şairliğine bir de feylezofluk ekledi. Yüzbinlerce basılan Ruhname Türkiye Türkçesi, Rusça, İngilizce, Japonca, Arapça, Farsça, Almanca ve Çekçe’ye çevrildi. Türkmenlere başucu kitabı olarak sunulan Ruhname’nin üniversiteye girişte tamamının bilinmesi gerekiyor:

‘..Aziz Türkmen halkı! Sana başucu kitabı olsun diye, (Böyle de kıyakçı bir prezidan!) Ruhname kitabını yazdım. Benim ana talimatım, Ruhname’dir. Türkmen’in gürül gürül yüreğinin, ruhunun, hisli kalbinin, şairane gönlünün yüceliğini, içten gelen coşku ve heyecanlarının sönmemesini sağlayan eksilmez ruhi kaynak Ruhname olmalıdır. Ruhname, Türkmen halkının yüzünün ve kalbinin duvağıdır! Ruhname’nin bir bölümü gökyüzü, diğer bir bölümü de yeryüzüdür. Ruhname bu toprakta biten, olgunlaşan tatlı ruhi meyvedir. Ruhname’yi tamamlayıp bir kere baştan sona okuduktan sonra, kalbimi şöyle bir duygu kapladı: Ruhname’yi hayatım boyu kalbimde taşımışım. Ruhname’yi ömür boyu hayal ettiklerim ve yaptığım işlerle yazmışım. İşte bugün de o hayalleri ve işleri kitap halinde milletime çıkarıyorum. İnsan, Allah’ın zamanı hissetmek için yarattığı bir cihazdır. Benim maksadım da, bu manevi meydanda yaşayan erlerin ruhlarını kendi kalbim vasıtasıyla tüm Türkmenler’in kalbine iletmektir.’

360 DERECE DÖNEN ALTINDAN HEYKELİ VAR

Türkmenbaşı 10 yıl içinde bütün Türkmenistan’ı heykelleriyle donattı. Heykellerinin içinde en ünlüsü, Aşkabat’taki tamamı altın kaplamalı 12 metrelik heykel. Heykelde kullanılan değerli madenlerin ağırlığı tam 26 kilo! Bu kadarla kalmıyor, heykel güneşin doğuş ve batışına uygun olarak 360 derece dönme özelliğine sahip. Yani ülkenin neresinde olursanız olun, bozuk saat misali, Kalplerin Güneşi’yle günde en az bir kere göz göze geliyorsunuz.

TÜRKMENİSTAN’IN KİMLİĞİ

NÜFUS: 6 milyon 329 bin

YÜZÖLÇÜMÜ: 492 bin kilometrekare, yüzde 80’i çöl

BAŞKENTİ: Aşkabat

RESMİ DİLİ: Oğuz Türkçesi grubundan olan Türkmen Türkçesi

OKUR YAZAR ORANI: % 100

MİLLİ PARA: Manat

ORTALAMA MEMUR MAAŞI: 1 milyon 750 Manat (336 dolar)

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİR: 6 bin 300 dolar (Türkiye: 3 bin 300)

YATIRIM MİKTARI: 2002-2003 yılları içerisinde 12,7 milyar dolar.

BDT üyesi devletler arasında kişi başına yabancı yatırımlar ve ekonomik büyüme (yüzde 17,6) açısından birinci sırada.

Bütçenin yüzde 60’ın sosyal harcamalara tahsis ediliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle