Gündem Haberleri

  Sokaklar serbest bırakılmalı

  Turan YILMAZ / ARDAHAN
  15.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı eylemleri konusunda sükûnet ve aklıselim çağrısında bulunarak, “Sokaklar serbest bırakılmalı, herkes işine gücüne dönmeli” dedi. Artvin’den karayoluyla geçtiği Ardahan’da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Gül, gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

  (Gezi Parkı eylemleri) Memnuniyetle görüyorum ki işler artık normal mecrasına girmektedir. İlk günden de söylediğim gibi bunlar demokratik olgunlukla aşılacak konulardır. İşte hükümet, başbakan, bakanlar görüşüyorlar, herkes anlamak için uğraşıyor ve sonunda bir şekilde bir neticeye ulaşılacaktır. Ama bütün bunlar meşru bir zemin üzerinde yürümeye başlamıştır. Bu nedir, diyalogdur, konuşmadır, netice de bir hukuki düzenin hukuki kararlarıyla ortaya çıkabilir. Onun için bu saatten sonra artık herkese sukûneti gerçekten tavsiye ediyorum. Aklıselimle hareket etmenin mecburiyetini hepimizin hatırlaması gerektiğini bir kez daha söylemek istiyorum. Herkesin artık görevlerine, işlerine dönmeleri, daha fazla zarar görmemeleri gerekiyor. ‘Sokaklar serbest bırakılmalı’ derken de bunu söylemiştim. Bunlar artık yasal ve meşru platformlarda konuşulan konulardır. Sokakların, meydanların, buralardaki kural dışı gösterilerin, kural dışı çalışmaların neticelenip, herkesin işine gücüne dönmesi gerekir. Herkes işiyle gücüyle meşgul olurken bir taraftan da bu meşru zeminler üzerinden muhakkak ki bir şekilde neticeye ulaşılacaktır.
  (Avrupa Parlamentosu’nun Gezi Parkı konusunda hükümeti kınayan kararı) AP, Türkiye’nin AB ile müzakere eden bir ülke olduğunu herhalde biliyordur. Müzakere etmenin şartı da Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmektir. Türkiye bunu yerine getirdiği, işleyen bir demokrasi, hukuk düzeni olduğu için müzakere ediliyor. Bunlar Madrid’de, Atina’da, New York’ta, Londra’da olan olaylarla benzer olaylardır.                        

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı