Gündem Haberleri

  Sokak panorama

  Hürriyet Haber
  17.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KÜÇÜK AYASOFYA CAMİİ SOKAK

  Küçük Ayasofya Semti'ne adını veren caminin avlusundan başlayıp Kadırga Liman Caddesi'ne bağlanan şirin bir sokak. 92 adımda uzunluğundaki sokağın camiye yakın tarafında mahalle çocuklarının oynaştığı ufak bir park sıkışmış. Ahşap evlerin bulunduğu sokakta birkaç yıl önce restorasyondan geçirilmiş Mehmet Efendi Çeşmesi de yer alıyor. Liman Caddesi'ne bağlanan kısmında ise semte uygun isimlendirilmiş Küçük Ayasofya Büfesi var.

  YOLLARDA ÇEYREK ASIR

  25 yılı aşkın bir süredir şoförlük yapıyor Mehmet Şükrü Kaplan. 44 yaşındaki Kaplan ehliyetini alır almaz TIR şoförü olarak yollara düşmüş. İran'dan Hollanda'ya kadar uluslararası yollarda direksiyon sallamış. 1986'dan beri de çeşitli turizm şirketlerinde otobüs şoförlüğü yapıyor. İstanbul'u ve Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistleri Anadolu'nun dört bir köşesine götüren Kaplan iş yoğunluğundan dolayı oğlunu askere bile uğurlayamamış. Kaptan şoförün en çok yakındığı konu ise İstanbul'daki trafik düzeninin otobüsler için hiç uygun olmaması.

  NARMANLI HAN

  İstiklal Caddesi üzerinde Tünel'e yaklaşırken sağ yandaki tarihi Narmanlı Han geniş bir restorasyon geçirmeye hazırlanıyor. Bu amaçla tüm bloğu kaplayan iki katlı hanın avlusundaki dükkanlar yavaş yavaş tahliye ediliyor. Kedilerle dolu geniş avluya bir göz gezdirince hanın harap hali iyice ortaya çıkıyor. Ünlü edebiyatçı Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın da ömrünün bir kısmını geçirdiği bu 150 yıllık yapının İstiklal Caddesi'ne bakan cephesinde ise fotoğrafçı, eczane, ayakkabı mağazası gibi dükkanlar sıralanmış.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı