Gündem Haberleri

  Sokak kedilerine icra yoluyla tahliye

  Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)
  02.08.2009 - 14:12 | Son Güncelleme:

  İZMİR 'in Balçova İlçesi’nde Gönül ve Mesut Anıl tarafından beslenen sokak kedilerinin, icra yoluyla tahliye edilmesi kararlaştırıldı.

  Balçova İlçesi Korutürk Mahallesi’nde oturan ve 5 yıldır evlerinde iki kedi besleyen 61 yaşındaki Gönül ile 79 yaşındaki Mesut Anıl çifti, 20 yıldır oturdukları Dalya Apartmanı yönetimi tarafından evlerinde ve sokakta bulunan kedileri besledikleri için mahkemeye verildi. İzmir 8'inci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından görülen ve beş celse süren yargılamanın sonunda, 15 Temmuz 2009 tarihinde görülen son duruşmada hakim, ‘Gönül- Mesut Anıl çiftinin kedi beslemekten men edilmesine, mahkeme kararının kesinleşmesinden itibaren onbeş gün içinde evde bulunan iki kedi ve sokaktaki kedilerin uzaklaştırılmasına, uzaklaştırılmamaları halinde gideri davalılar tarafından karşılanmak üzere kedilerin icra yoluyla tahliye edilmesine’ karar verdi.

  Mahkemenin kararı karşısında şaşkına döndüklerini söyleyen Gönül- Mesut Anıl çifti, kedilere ve kendilerine karşı eziyet yapıldığını ileri sürerek kararı temyiz edeceklerini söyledi.

  ‘KAPIMIZI KIRIP FOTOĞRAF ÇEKTİLER’

  Oturdukları apartmanda bazı komşularının, kedi besledikleri için sürekli kendileriyle uğraştıklarını söyleyen Mesut Anıl, apartman yöneticisi ile birlikte iki kişinin kedilerin fotoğraflarını çekmek için kapılarını kırarak zorla içeri girdiklerini iddia etti. Anıl, “Evde oturuyorduk, kapı çalındı. Daha açmaya gidemeden kapı kırıldı ve biri kadın üç kişi içeriye girdi ve cep telefonu ile kedilerin fotoğrafını çektiler. Daha sonra da bu fotoğrafları mahkemeye delil olarak vermişler. Davayı kaybettik fakat yine de hayvanları beslemeye devam edeceğiz. Temyize gideceğiz sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

  Kedilerin nasıl tahliye edilecekleri konusunda hiçbir fikirlerinin olmadığını söyleyen Mesut Anıl, “Bizim evde iki kedimiz var. Beş yıldır bizimle yaşıyorlar. Diğerleri ise sokak kedileri. İcra yoluyla nasıl tahliye edilecekler ona bir türlü akıl erdiremedik. Bu sokak kedilerini buradan alıp götürseler bile yenileri gelecek. Bu kararın nasıl uygulanacağını merakla bekliyoruz” diye konuştu.

  SEPETLE BALKONA ÇEKİYOR

  Oturdukları apartmanın parkın yanında bulunması nedeniyle, bazı kişilerin yavru kedileri parka bıraktıklarını bu yüzden çevrede çok sayıda kedinin bulunduğunu belirten Gönül Anıl ise, apartman sakinlerinin karşı çıkması üzerine parktaki kedileri beslemek için ilginç bir yöntem geliştirdi. Balkondan sepet sarkıtan çift, sepete doluşan kedileri balkona çekip karınlarını doyurduktan sonra, yine aynı yöntemle aşağıya indiriyor. Gönül Anıl bu konuda şunları söyledi:
  “Sokak kedilerini bahçenin ucunda, binadan uzakta çevreyi kirletmeden toplayarak besliyordum. Bazı komşular üzerime yürüdü ‘burada besleyemezsiniz’ dedi.
  Biz de çareyi kedileri balkona taşımakta bulduk. Hayvanları küçükken sepete binmeye alıştırdık. Sabah ve akşam saatlerinde balkonun altına geliyorlar. Biz de onları sepetle yukarı alarak besliyoruz sonra da aşağıya gönderiyoruz. Bunlar sokak kedisi, ben Allah rızası için besliyorum. Hepsinin yavruları var, yemek yemeleri lazım. Birkaç su kabı koyuyorum. Onları da atıyorlar, ben tekrar koyuyorum.”

  EVDEKİ KEDİLER DE SOKAKTAN

  Evde kendilerinin 2 kedisi bulunduğunu belirten Mesut Anıl ise şöyle konuştu:
  “O kediler de yavruydu. Anneleri zehirlenmişti biz de evimize aldık besliyoruz. Anlayış bekliyorum, kanunlara riayet etmelerini bekliyorum, örneğin şu Hayvanları Koruma Kanunu’nu okusalar, kendilerine düşen görevleri öğrenecekler. Belediyeler bile sadece itlaf ediyor, hayvanlara gizli gizli zehir veriyorlar, zehirlenmiş hayvanları görünce de içimiz kan ağlıyor. Evimizdeki iki kedi de elimize doğdu, annelerini zehirlediler onlar bize kaldı. Üzgünüz. Dünyada hayvanlara verilen değer ne yazık ki Türkiye’de verilmiyor. Uluslararası anlaşmalara imza atmış ülkeyiz. Buna rağmen hayvanların ithafı yoluna gidiliyor, bakımına çalışanlara da zulüm yapılıyor.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı