GeriGündem Sokak çocukları için örnek proje
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sokak çocukları için örnek proje

Sokak çocukları için örnek proje
refid:3811048 ilişkili resim dosyası

Adana Sokak Çocukları Derneği'nce hazırlanan “Sokaktan Geleceğe Projesi”, İsmailiye Köyü'nde kurulan eğitim merkezinde uygulanmaya başladı.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Sokaktan Geleceğe Projesi”nin uygulanacağı merkezde, çocuklar, “balık yetiştirme”, ”çiçek üretme”, “kaportacılık”, “karo ve seramik döşeme”, ”kebapçılık ve tatlı yapımı” konularında teorik eğitim alıyorlar.

Projede verilecek eğitime göre hazırlanan merkez içerisinde, Adana Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan 10 derslik, konferans ve sosyal aktiviteler salonu, revir, kafeterya, yemekhane, mutfak, organik tarım ile çiçek üretiminin yapıldığı seralar bulunuyor.

Dernek Başkanı Fazilet Aksu, sokaklarda çalışan ve yaşayan çocukların topluma kazandırılması amacıyla hazırladıkları projede önemli yol aldıklarını ve bir eğitim merkezine kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Merkezin kente uzak olmasından dolayı dernek binası önünde çocuklara düzenli olarak servis tahsis edildiğini ifade eden Aksu, şunları kaydetti:

“Yaşları 15-24 arası değişen 150'ye yakın çocuğumuz, merkezde derslere başladıkları için çok mutlular. Şu anda en iyi koşullara sahip olan dersliklerde, sosyal uyum programı kapsamında okuryazarlık ve konuşma becerilerini geliştirme, ilkyardım, elişi, yurttaşlık, sosyal drama eğitimleri alıyorlar. En kısa zamanda da yapım aşamasında olan seracılık, kebap ve tatlıcılık derslerinin uygulanması için hazırlanan alanlarda eğitimlerine devam edecekler.”

Fazilet Aksu, merkezin 5 yıl sürecek olan “Sokaktan Geleceğe Projesi” dışında da kullanılacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: ”Tesis tam anlamıyla bittikten sonra çocuklarımız filmlerini izleyecekler, kendi çiçeklerini yetiştirecekler, bilgisayar salonunda internet olanağından faydalanacaklar, tiyatrolarını eğitmenlerimiz önderliğinde hazırlayıp konferans salonunda sergileme şansına sahip olacaklar. Yani çocuklar merkezimizde hem eğitilecek, hem de tüm olanakları kendilerine sağlayan güvenli ortamın tadını çıkaracaklar. Burası onlar için bundan sonra sıcak bir yuva. Ayrıca merkezin bulunduğu alanın şehir merkezinden uzak, sessiz, sakin olması da bizim için bir avantaj.”

“ÇOCUKLAR EĞİTMEN OLACAK”

Adana Sokak Çocukları Derneği Başkanı Aksu, projeden faydalanarak eğitim gören çocukların ileride eğitmen olarak merkezde çalışabileceklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Burada eğitimini en iyi şekilde tamamlayan çocuklarımız, ileriki yıllarda bir zamanlar kendi kaderini paylaşan yaşıtlarına veya küçüklerine bilgilerini aktararak, eğitmen olacaklar.

Ayrıca kısa sürede çocuklarımızda olumlu yönde ilerlemeler kaydettik. Bunları görmek bizi çok mutlu ediyor. Bilindiği gibi aldıkları dersler meslek edindirmeye yönelik. Bu doğrultuda başarılı bulduğumuz öğrencileri bazı firmalarla anlaşarak, meslek hayatına kazandıracağız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle