Gündem Haberleri

  Sokağa da müdahale

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cezaevlerindeki operasyonları protesto için dün Ankara ve İstanbul başta olmak üzere çeşitli kentlerdeki eylemlere müdahale edildi.

  Ankara'da taşlı sopalı kavga çıktı, polisle göstericiler arasında kovalamaca yaşandı. Yurt genelinde 378 kişi gözaltına alındı.

  Cezaevi operasyonlarını protesto eden göstericiler polisle çatıştı. 378 kişi gözaltına alınırken, Ankara ve İstanbul'da polis otolarına saldırıldı.

  İstanbul'da, adliye önünde basın açıklaması yapmak isteyen 200 kişilik grubu polis dağıttı, 18 kişi gözaltına alındı. Ümraniye ve Bayrampaşa cezaevleri yolu üzerinde gösteri yapmak isteyen gruplardan 90 kişi gözaltına alındı. DSP Beyoğlu İlçe Binası'nı basıp 3 kişiyi rehin alan 5 gösterici ile Taksim'deki Fransız Başkonsolosluğu’nun çatısına çıkan 4 gösterici yakalandı. Geç saatlerde ise Taksim ve Sıraselviler'de 300 kişilik bir grup gösteri yaptı. Dağıtılan gruptan 30 kişi gözaltına alındı. Silahlı oldukları belirtilen yaklaşık 30 kişilik bir diğer grup ise saat 20.00 sıralarında, Cumhuriyet Caddesi Divan Kavşağı'nda, bir polis otosuna saldırdı. Taş ve sopalarla polis otosununun camlarını kıran saldırganlar daha sonra Demirbank Şubesi ile Mc Donalds'ın camlarını kırdılar. Nurtepe'de ise 100 kişilik grup, polis ekiplerine taşlı saldırıda bulundu.

  POLİS OTOSUNU YAKTILAR

  Ölüm oruçlarını sona erdirmek için tüm cezaevlerinde başlatılan operasyonları protesto etmek isteyen gruplarla, polis arasında dün Kızılay'da taşlı sopalı kavga çıktı. Toplam 205 kişi gözaltına alındı. Ziya Gökalp Caddesi üzerinde görev yapan ekip otosuna Molotof Kokteyli atıldı. Araçta bulunan iki polis alev alan araçtan son anda kurtuldu. Silah seslerinin duyulduğu olaydan sonra 100 kişilik bir grup Mithatpaşa Caddesi'ni trafiğe keserek barikat kurdu. Barikat panzerler tarafından dağıtılırken, bazı araçları tahrip eden göstericiler dağıldı. Gösterilerde, İzmir'de 14, Samsun'da 2 kişi, Adana'da ise 5 kişi gözaltına alındı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı