Gündem Haberleri

  Şok iddia: Duyar tetikçi değil

  Hürriyet Haber
  01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İşadamı Özdemir Sabancı ile çalışma arkadaşları Haluk Görgün ve Nilgün Hasefe'nin öldürülmesi olayıyla ilgili, şaşırtıcı bir iddia ortaya atıldı. FP Erzincan Milletvekili Naci Terzi, suçunu itiraf eden Mustafa Duyar'ın gerçek tetikçi olmadığını iddia ederek, ‘‘Asıl tetikçi başkası. Gerçek tetikçi korunmaya çalışılıyor’’ dedi.

  Terzi, bu şaşırtıcı iddiasını, İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu'nun yanıtlaması istemiyle dün verdiği yazılı soru önergesiyle TBMM'ye de taşıdı. Terzi soru önergesinde, Sabancı Center'ın iki güvenlik görevlisi ile bir temizlik görevlisinin DGM'de verdikleri ifadelerinde, Duyar'ın olay sırasında cinayetlerin işlendiği 25'inci kata hiç çıkmadığını, binanın alt katındaki fotokopi firmasının ofisinde beklediğini anlattıklarını savundu. Terzi, bu olayın da faili meçhul cinayetler arasında tozlu raflara kaldırılmaması için bu iddianın aydınlatılması gerektiğini söyledi. Terzi, yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

  ‘‘Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ve Nilgün Hasefe'nin katili, sizdeki bilgilere göre kesin olarak Mustafa Duyar mıdır? Gerçek tetikçi Mustafa Duyar'dan başkası olabilir mi?

  Görgü tanıklarından, Sabancı Center güvenlik görevlileri Abdullah Özkan, Galip Akbaş, temizlik görevlisi Mustafa Gürses ve Zrox fotokopi firmasında çalışan Kemal Kul'un DGM Savcılığı'na, Mustafa Duyar'ın cinayetin işlendiği 25'inci kata hiç çıkmadığı, Zrox fotokopi firmasına girip burada beklediği yönünde ifade verdikleri doğru mudur? Görgü tanıklarının, gerçek tetikçinin Mustafa Duyar olmadığı sonucunu doğuran bu ifadeleri neden dikkate alınmamıştır? Bakanlığın elinde, Mustafa Duyar'ın ifadelerinin dışında, görgü tanıkları Abdullah Özkan, Galip Akbaş, Mustafa Gürses ve Kemal Kul'un ifadelerini tekzip edecek bir bilgi ve belge var mıdır?

  Görgü tanıklarının ifadeleri doğruysa gerçek tetikçi kimdir? Mustafa Duyar niçin işlemediği cinayetin sorumluluğunu üstlenmektedir? Mustafa Duyar sözde itiraflarda bulunarak acaba hedef mi saptırmaktadır? Gerçek tetikçinin Mustafa Duyar olmayabileceği ihtimali üzerinde durulmakta ve bu yönde soruşturma derinleştirilmekte midir?’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı