GeriGündem Şöhreti 69 yaşında yakaladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şöhreti 69 yaşında yakaladı

Şanlıurfalı Kazancı Bedih, şöhreti 69 yaşında yakaladı. Şanlıurfa'nın kazancılar çarşısında 2 metrekarelik dükkanında hâlâ mesleğini sürdürüyor. Lakabı da mesleğinden geliyor. Türkiye'nin yaşayan en ünlü gazelhanlarından olan Bedih Yoluk, ‘‘Müzik bizim için bir merak, yani avcılık gibi bir şey. Avcının merakı neyse, benim de müzikle ilgili merakım öyle’’dedi.

Kazancılar çarşısında 2 metrekarelik dükkanında dostlarıyla sohbet ederken bulduk Kazancı Bedih'i. Bedih Yoluk diye sorulduğu zaman fazla tanıyanı çıkmıyor. 1929 yılında Şanlıurfa'da doğan Kazancı Bedih, kentte yaşamış, dostlarıyla birlikte müzikle uğraşıp gazel ve türkü söylemiş.

Şanlıurfa'nın ünlü sıra gecelerinin değişmez konuklarından Kazancı Bedih, bugüne kadar yaptığı derleme ve bestelerini ise fazla hatırlamıyor. Ancak son dönemlerde İbrahim Tatlıses’in seslendirdiği ve ‘‘Kız demedim, dul demedim’’ sözleriyle gelişen türkünün söz ve müziğinin kendisine ait olduğunu söylüyor.

İBO ŞOV’LA TANINDI

İlk kez Selahattin Alpay'la birlikte televizyona çıkmış Kazancı Bedih, ‘‘Ama Türkiye beni İbo Sov'la tanıdı’’ diyor. 50 yıllık müzik hayatında, 69 yaşında gelen şöhretin yaşamında fazla değişiklik yapmadığını belirten Kazancı Bedih, son bir yıl içinde 2 kasetinin çıktığını, bunlardan yaklaşık 1 milyar lira para kazandığını söylüyor.

Kendisine saygı gösterip, ‘‘Hocam’’ diyen İbrahim Tatlıses'in televizyon programına çıktıktan sonra daha fazla tanındığını, sokakta yürürken insanların kendisine ilgi gösterdiklerini belirten Kazancı Bedih’in ‘‘Züğürt Ağa’’ ve ‘‘Eşkıya’’ filmlerinde de kısa rolleri bulunuyor. Zaten bunun için ‘‘Eşkıya filminden sonra biraz daha iyi tanındık’’ diyor.

İbrahim Tatlıses'i Şanlıurfa'dan çıkan en büyük ses olarak tanımlayan Kazancı Bedih,‘Türkiye de onu kabul etti. Hem büyük bir ses, hem de çok iyi bir zekası var. Yaptıkları da bunu gösteriyor’’ diyor. Ömrünün sonuna kadar müzikle uğraşacağını belirten Kazancı Bedih, ‘‘Şanlıurfa'da başladım, yaşamımı burada noktalayacağım. Şöhreti bu yaşta yakaladık. Ancak sade yaşamım devam edecek’’ diye konuştu.

Yetenekli TORUN

1985 yılında belediye temizlik işlerinden emekli olan Kazancı Bedih, 3'ü kız 6 çocuk babası. Çocuklarından sadece Naci Yoluk kendisi gibi sanatçı. Saz çalıp söyleyen Naci Yoluk da özel idarede çalışıyor. Naci Yoluk'un oğlu da ismini taşıdığı dedesinin yolundan gidiyor.

Kazancı Bedih sadece gece okuluna gittiğini alaylı olduğunu söylerken, kendisi ile aynı adı taşıyan 19 yaşındaki torunu Bedih ise mektepli. Şanlıurfa Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümü bu yıl bitiren küçük Bedih'i dinleyenler, ‘‘Sanki dedesi’’ demekten kendilerini alamıyorlar. Üniversite sınavlarının birinci aşamasını kazanan küçük Bedih, amacının konservatuvar olduğunu belirterek, ‘‘Konservatuvar en büyük idealim. Dedemin sesinin aynısı bende de var. Onun sesini yaşatacağım için çok mutluyum’diye konuştu.


Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle