Gündem Haberleri

  Soğuklara rağmen yakıt tüketimi azaldı

  Hürriyet Haber
  10.01.2002 - 11:49 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Mustafa Öztürk, İstanbul`da kış mevsiminin geçen yıllara göre daha soğuk geçmesine rağmen doğalgaz, kömür ve fuel-oil tüketim miktarında azalma olduğunu belirtti.

  Öztürk, İstanbul`un 6`sı Avrupa, 4`ü Anadolu yakasında olmak üzere toplam 10 noktasında her günhava kirliliği ölçümü yaptıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

  "2000 yılı Kasım ayında havadaki kükürtdioksit değeri yaklaşık 50-60 mikrogram/metreküp. 2001 yılı Kasım ayında ise bu değer ortalama30-50 mikrogram/metreküp. 2000 yılı Aralık ayında kükürtdioksit değeri60-80 mikrogram/metreküp, 2001 yılı Aralık ayında ise bu değer 30-45 mikrogram/metreküp arasında değişiyor. Bu verilere göre geçen yıla göre İstanbul`un havası yüzde 30 daha temiz." 
     
  TÜKETİMDE AZALMA VAR
     
  Öztürk, "Kış mevsimi geçen yıla göre daha soğuk geçmesine  karşın, tüketilen doğalgaz, kömür ve fuel-oil tüketim miktarında azalma var`` dedi.

  Bir önceki yıl İstanbul`da ortalama bir milyon ton kömür kullanılırken, bu oranın geçen yıl yaklaşık 800 bin tona indiğini ifade eden Öztürk, doğalgaz tüketiminde de azalma olduğunun açıklandığını kaydetti.  Öztürk, şöyle devam etti:

  "Eğer  elektrik tüketiminde bir anormallik yoksa, ölçüm değerlerimiz bize şunu söylüyor: İstanbullu bu sene üşüyerek oturuyor.Soğukta oturuyor. Ben kendi evimde yaklaşık 4 yıldan beri kombi ile ısınıyorum. Akşam saat ondan, sabah yediye kadar doğalgazımı kapatıyorum. Gelen fatura çok kötü..."

  Isınma amaçlı kullanılan kömür, doğalgaz, fuel-oil ve LPG`nin ekmek, su şeker gibi insanların temel ihtiyaç maddesi olduğunu ifade eden Öztürk, "Bunda kar düşünemezsiniz. Gerekirse zarar edeceksiniz, her türlü katkıyı vereceksiniz" diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı