Gündem Haberleri

Soğuklar gitmiyor

Hürriyet Haber
19.12.2001 - 15:20 | Son Güncelleme:

Türkiye, 21 Aralık Cuma akşamından itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek, hava sıcakları düşecek. Yetkililer buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundular.

DON UYARISI
Doğu Akdeniz Bölgesi'nin bu akşamdan itibaren Balkanlar'dan gelen soğuk hava kütlesinin etkisi altına gireceği bildirildi. Adana Meteoroloji Bölge Müdürlüğü`nden yapılan açıklamaya göre, 22Aralık Cumartesi gününe kadar etkisini sürdürecek olan soğuk hava kütlesi nedeniyle, bölgede hava sıcaklıkları 8-10 derece azalacak. Rüzgar, Kuzey ve Kuzeydoğu yönlerinden orta ve yer yer kuvvetli olarak esecek.

Bölgede rüzgara açık alanlarda gece en düşük hava sıcaklığı 1 ile 3 derece, rüzgara kapalı alanlarda ise eksi 1 ile 3 derece arasında, sahil kesimlerinde ise 0 ile eksi 1, iç kesimlerde de eksi 3 ile eksi 5 derece arasında olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın, 20 Aralık Cuma günü öğle saatlerinden itibaren, soğuk havanın ise 22 Aralık Cumartesi gününden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor. Meteoroloji yetkilileri, ayrıca, geceleri hafif şiddette don beklentisi bulunduğunu belirterek, üreticilerin önlem almasını istedi.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, bayram süresince yaşanan soğuk ve yağışlı hava, yurdun batı ve orta kesimlerinde etkisini kaybederek, yarın doğuya hareket edecek.

Türkiye, 21 Aralık Cuma akşamından itibaren Orta Akdeniz üzerindengelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek.

Kıyı Ege ve Marmara`nın batısında yağmur şeklinde başlayacak olan yağışlar, hafta sonunda özellikle yurdun batı ve orta kesimlerde görülecek.

Yağmur, özellikle 22 Aralık Cumartesi günü Ege ve Batı Akdeniz`de 'etkili' olacak.

Meteoroloji uzmanları, hava sıcaklıklarının yarın ve Cuma gecesi yurdun iç kesimlerde yer yer sıfırın altında 10, Doğu Anadolu`nun kuzeydoğusunda ise sıfırın altında 20 dereceye kadar düşeceğini bildirdiler. 

Uzmanlar, ilgilileri ve vatandaşları, soğu hava nedeniyle gece ayazları, buzlanma ve don olaylarına karşı tedbirli olmaları konusunda uyardılar.

Meteoroloji uzmanları, hafta sonunda hava sıcaklıklarının artarak mevsim normallerine ulaşacağını da bildirdiler.
  

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı