Gündem Haberleri

  Soğuk rüzgarlar

  Hürriyet Haber
  30.10.2003 - 01:42 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet Bayramı'nı vatandaşlar yurdun dört bir yanında Atatürk'e şükran günü gibi kutladılar. Dün Anıtkabir'e de yüzlerce kişi akın ederken, devletin zirvesinde gerginlik gözlendi. Cumhurbaşkanı Sezer ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök'ün, Başbakan Erdoğan ile çok mesafeli olmaları dikkat çekti.

  TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin 80. yıldönümünü nedeniyle halk gün boyunca Anıtkabir'e akın ederken, devletin zirvesinde soğuk rüzgárlar esti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında Cumhuriyet resepsiyonu nedeniyle tetiklenen soğukluk, önce dün sabah Anıtkabir'deki törende başgösterdi. Sezer, özel defteri imzalayıp Erdoğan'ı beklemeden ayrılırken, TBMM'de de Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, töreni beklerken protokolde yaklaşık 15-20 dakika yanyana durmalarına rağmen hiç sohbet etmediler.

  Anıtkabir'deki tören, saat 08.45'de başladı. Törene, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Abdüllatif Şener, Abdullah Gül, Bakanlar Kurulu'nun diğer üyeleri, TBMM Başkan Vekilleri Yılmaz Ateş, Nevzat Pakdil ve Sadık Yakut, yüksek yargı organlarının başkanları, kuvvet komutanları bazı parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

  Sezer ve beraberindeki heyet, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçtiler. Cumhurbaşkanı Sezer, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

  ‘‘İlke ve devrimlerinizle, Türk Ulusu'na çağdaş uygarlığın yolunu gösterdiniz’’ diye yazan Sezer, özetle şu görüşlere yer verdi:

  ‘‘Cumhuriyet, ulusumuzun çağdaş dünya ile bütünleşme sürecinde en büyük yoldur. Ulusumuz, en büyük mirasımız olan laik ve demokratik cumhuriyeti yeni eserlerle güçlendirmeye sonsuza kadar korumaya ve yaşatmaya ant içmiştir. İlkeleriniz, devrimleriniz ve ülküleriniz aydınlanma ve çağdaşlaşma çabalarımıza yol gösterici olmayı sürdürecektir. Bu büyük günde, ulus olarak saygı ile eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz.’’

  Sezer,
  defteri imzaladıktan sonra heyetin diğer üyelerini beklemeden Anıtkabir'den ayrıldı. TBMM'den sonra Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen geçit töreninde de soğukluk giderilemedi.Sezer'in eşi Semra Sezer ve Özkök'ün eşi Özenç Özkök de törende bulundu. Eşleri türbanlı olan Sayıştay Başkanı Mehmet Damar ile Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç da törene katılmadı. Törende YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de bulunmaması dikkat çekti.

  20 dakika yan yana durup konuşmadılar

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer'in TBMM'deki kutlamaları kabulünden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök tokalaştı. Daha sonra herkes protokoldeki yerini alıp, töreni bekledi. Bu sırada Erdoğan ile Orgeneral Özkök, 15-20 dakika yan yana durdular. Ancak ikisinin de hiç sohbet etmediği görüldü.

  TBMM’de ölçülü boykot

  ZİRVEDEKİ soğuk rüzgárlar TBMM'deki törende de devam etti. Sezer'in Meclis'te kutlamaları kabul ettiği törene Erdoğan ve bakanlar katılırken, AKP milletvekillerinden 30'u törende yer aldı. CHP'liler ise yurtdışında bulunan Genel Başkan Deniz Baykal haricinde büyük çoğunlukla törene katıldılar. Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Kuvvet Komutanları da tam kadro katıldı. Bürokratlarla Ankara'da bulunan yabancı büyükelçilerin kutlamalarını da kabul eden Sezer, son olarak töreni izleyen gazetecilerle tokalaştı. Erdoğan tören salonundaki protokole göre karşısında durması gereken Danıştay Başkanı Naci Alan'ı göremeyince protokol görevlisiyle haber göndererek yerine davet etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı