Gündem Haberleri

  Şoförsüz yarıştılar

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  10.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nevada’daki Mojave Çölü’nde yapılan 212 kilometrelik yarışta, gelişmiş bilgisayarlarla denetilen insansız motorlu araçlar, sarp tepeleri, çetin engelleri ve tünelleri aşarak hedefe ulaştılar. Çöl yarışı, bilim adamlarına, bir gün savaşların ‘tamamen askersiz yapılabileceği’ konusunda oldukça umut verdi. Yarışta yer alan araçlara, ne uzaktan kumanda yoluyla ne de başka bir şekilde müdahalede bulunuldu. Stanford Üniversitesi’nden Sebastian Thrun ‘İmkansızı başardık’ dedi. Stanford’un bir Volkswagen’den imal ettiği ‘Stanley’ adındaki robot çöl yarışını birinci bitirdi.

  Gönüllerdeki Ford kazanamadı

  Hummer’dan üretilen ‘H1ghlander’ ve Humvee’den yapılan ‘Sandstorm’ adlı robotlar ise Stanley’i izledi. Stanley, 164. kilometrede, H1ghlander’ı geçti. Katrina kasırgasının vurduğu bölgede imal edildiği için yarışın duygusal favorisi olan ‘Ford Escape’ türü robot ise dördüncü olabildi. Pentagon’un araştırma-geliştirme kolu olan DARPA’nın, Stanley robot aracını üreten Stanford Üniversitesi ekibine iki milyon dolar ödül vermesi bekleniyor.

  Savaşlarda kullanılacak

  Volkswagen’den üretilen Stanley robot aracını Stanford Üniversitesi geliştirdi. Pentagon, insansız robot araçlarla, öncelikle savaş alanındaki can kaybı ve yaralanmaları azaltmak istiyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı