Gündem Haberleri

  Şoför jesti

  Mustafa KÜÇÜK İSTANBUL, ANKARA
  12.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ziyaretinin İstanbul programına başlayan Japonya Başbakanı Koizumi’ye, Erdoğan kendi makam aracını ve şoförü Kasımpaşalı Rıdvan Yıldız’ı tahsis etti.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi’ya jest yaparak, İstanbul’daki programları için makam otomobilini şoförü Kasımpaşalı Rıdvan Yıldız ile birlikte tahsis etti.

  Konuk Başbakan dün özel uçakla saat 14.30’da İstanbul’a geldi. Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi’yi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş karşıladı. Bir süre konukevinde dinlenen konuk başbakan, daha sonra kendisine tahsis edilen Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da kullandığı makam otomobili ile Çırağan Sarayı’na gitti. Türkiye’de iş yapan Japon işadamlarıyla görüşen konuk başbakan, bugün Marmaray Projesi’ni inceleyecek. İstanbul’daki tarihi yerleri de gezecek olan konuk başbakan, bu akşam saat 19.30’da ülkesine dönecek.

  TÜRKİYE’DEN SUMOCU İSTEDİ

  Japon Başbakanı Koizumi, Başbakan Erdoğan’ın önceki akşam onuruna verdiği yemekte, Japonya’daki Sumo ligine Türk güreşçilerin katılımını önerdi.

  Japon Nikkei Shimbun gazetesinin haberine göre Koizumi, Erdoğan’a "Türkiye’den bir sumo güreşçisi çıkarsanız nasıl olur? Japonya’da yabancı sumo güreşçileri de var. Şu anki Yokozuna (Büyük Şampiyon) bir Moğol. Türkiye’de de güreş çok popüler" diyerek Türk güreşçileri Sumo’ya davet etti. Bunun üzerine Erdoğan, "Moğolistan’a gittiğimde Moğol sumocunun akrabalarının işlettiği restoranda yemek yedim" dedi.

  Origami yaptı/images/100/0x0/55eb09e0f018fbb8f8a702a7

  Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, Ankara’daki temasları kapsamında Türk-Japon Vakfı’nı ziyaret etti. Japonların ünlü kağıt katlama sanatı origami kursundaki Türk öğrencilerle sohbet eden Koizumi’nin çok kısa sürede yeşil kağıttan yaptığı kuş ilgiyle izlendi. Vakfın kütüphanesinde Japonca öğrenen Türk öğrencilerle de sohbet eden Koizumi, bir genci "Çok iyi öğrenmişsin aferin" diye kutladı.

  Juniçiro Koizumi ’Katibim’i söyledi

  Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, iki gün üst üste "Katibim" şarkısını dinledi. Önceki gün Başbakan Erdoğan’ın onuruna verdiği yemekte fasıl heyetinden "Katibim" şarkısını dinleyen ve "Ben bu şarkıyı biliyorum. Japoncası da var" diyen Koizumi, dün de Ankara’daki Türk-Japon Vakfı korosundan aynı şarkıyı dinledi. Koizumi, "Sukiyaki" adlı Japonca şarkıyı seslendiren Türk Sanat Müziği korosu üyelerine "Katibim" şarkısını çok beğendiğini ifade edince bu sefer koro "Katibim"i söyledi. Konuk Başbakan Koizumi, "Katibim"i dinlerken bir ara koroya eşlik etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı