Gündem Haberleri

  Societe Generale’deki 7.2 milyar dolarlık soygunda asistan parmağı

  Hürriyet Haber
  25.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransız Societe Generale, işlemcisi Jerome Kerviel’in yol açtığı 7.2 milyar dolarlık dolandırıcılık skandalında neyin yanlış gittiği konusunda "Yeşil Görev" adı verilen 71 sayfalık rapor yayınladı.

  Komitenin araştırmasında, bankanın 75 tane uyarıyı dikkate almadığı ve Jerome Kerviel’in yalnız hareket ettiği sonucuna varıldı. Buna karşın Kerviel’in bir iş arkadaşından yardım almış olabileceği de belirtildi. Birçok yabancı yayın bu yardımcının Thomas Mougard adlı asistan olabileceğini belirtti.

  Yönetici zaafı var

  Kerviel’in işlemleri bir asistan işlemci ile beraber gerçekleştirildiğine dikkat çekilen raporda "Asistan, Kerviel’in bankada yarattığı sorunları da biliyordu. Ancak yine de gizlemeyi tercih etti" yorumu da yapıldı. İşlemleri fark etmeyen banka yönetimini de ihmalkarlıkla suçlayan rapor Kerviel’in müdürünü de işini düzgün yapabilecek deneyime sahip olmadığı konusunda eleştirdi. Raporda , "Jerome Kerviel’in yöneticisi, olur olmaz pozisyonlara göz yumarak büyük bir yönetim zaafı gösterdi" denildi.

  Asistan işten çıkartıldı

  Kerviel ise yaptığı işlemlerin tamamından bankanın haberdar olduğunu savunarak, "Ben onlardan habersiz hiçbir işleme karışmadım. Suçsuzum" açıklaması yaptı. Raporun ardından Mougard’ın işten çıkartıldığı iddia edilirken mart ayında Kerviel skandalı ile bağlantısı bulunan Kerviel’in eski meslektaşı olan bir işlemci daha Fransız polisi tarafından sorgulanmak üzere tutuklanmıştı. Polis bankanın bürolarında arama yapıp tüm kayıtlara el koymuştu. Jerome Kerviel’in yol açtığı skandal bankanın bilançosunun geçtiğimiz yıl yüzde 82 oranında erimesine neden olmuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı