Gündem Haberleri

  Snowden havaalanında sıkıştı

  Hürriyet Planet
  27.06.2013 - 09:57 | Son Güncelleme:

  ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun belgelerini İngiliz Guardian gazetesine sızdırdıktan sonra ülkeden kaçan Edward Snowden, Moskova Şeremetyevo Havaalanı'nda sıkışıp kaldı. Snowden'ın başına gelenler akıllara, Tom Hanks'in başrolünü oynadığı 'The Terminal' filmini getirdi.

  ABD hükümeti cumartesi günü aldığı bir kararla Snowden'ın pasaportunu iptal ettiği için "Bay Sızıntı"nın bilet alıp Moskova'dan çıkması artık mümkün olmayabilir. Bu durumda Snowden'ın havaalanı içinde kalmayı ne kadar sürdürebileceğinin ise ucu açık. Bir süredir saklandığı Hong Kong'dan Pazar günü Moskova'ya geçen Snowden'ın önümüzdeki üç gün için alınmış bir bileti olmadığı belirtildi.

  Washington, Rus makamlarının Snowden'ı yakalayıp teslim etmesi için yasal bir engel olmadığını iddia ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamalarla eski CIA ajanının Moskova'ya indiğini doğruladı ancak iade talebini reddetti.

  Putin, Snowden'ın Rusya topraklarında herhangi bir suç işlemediğini belirterek, "Bir suçluyu ancak 'suçluların iadesi' için gerekli uluslararası anlaşmaları yaptığımız ülkelere teslim edebiliriz" dedi.

  WikiLeaks kurucusu Julian Assange, Ekvador hükümetinin Snowden'a özel mülteci belgeleri verdiğini ve Snowden'ın bu sayede Rusya'ya kaçabildiğini iddia ederken, Ekvador Dışişleri Bakanlığı görevlisi Galo Galarza, "Ekvador Snowden'a pasaport veya mülteci kartı gibi herhangi bir belge vermedi" diyerek bu iddiayı yalanladı.

  "TERMİNAL"

  Snowden'ın Moskova Şeremetyevo Havaalanı'nda sıkışıp kalması akıllara, Tom Hanks'in başrolünü oynadığı Hollywood yapımı 'The Terminal' (Terminal) filmini getirdi.

  Gerçek bir hikayeden esinlenerek çekilen 2004 yapımı filmde, ABD yolundayken ülkesinde askeri darbe olduğu için New York JFK Havaalanı'nda mahsur kalan Victor Navorski isimli bir karakterin başından geçenler anlatılır. Pasaportu artık geçersiz olduğu için ABD'ye girme hakkını yitirmiş olan Victor, ülkesindeki iç karışıklık bitinceye kadar havaalanının transit yolcular salonunda beklemek zorunda kalır. Zamanla havaalanı görevlileriyle dostluk kuran Victor, yaratıcılığını kullanarak elde ettiği malzemelerle terminalin içinde kendine bir ev kurar.

  Snowden havaalanında sıkıştı
  'Terminal' filminde Tom Hanks'in canlandırdığı karakter Viktor Navorski, havaalanı terminalinde yaşamaya başlamıştı.

  HEM ELEŞTİRMİŞ HEM SIZDIRMIŞ

  Bilgisayar ortamında gerçekleştirdiği konuşmaların kayıtlarından elde edilen bilgiler, Snowden'ın 2009 yılında, Ulusal Güvenlik Kurumu'nın 'çok gizli' bilgileri basına sızdırmasını ve bunları yayınlayan gazeteleri "Wikileaks benzetmesi yaparak" kınadığını ortaya çıkardı.

  İnternet ortamında 'TheTrueHOOHA' adını kullanan Snowden, 2009'da İran'ın nükleer altyapısını çökertmek için uygulanan gizli bir programı açığa çıkaran New York Times gazetesindeki makaleyi şu şekilde eleştirmişti: "Savaş çıkarmaya mı çalışıyorlar? İnanamıyorum, WikiLeaks'in yaptığını New York Times da yaptı."

  Snowden 2009 yılında 25 yaşındaydı ve CIA görevlisi olarak Cenevre'de bulunuyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı