GeriGündem Snowden, Assange'ın izinden gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Snowden, Assange'ın izinden gidiyor

Snowden, Assange'ın izinden gidiyor
refid:23569994 ilişkili resim dosyası

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden'ın, ülkesinden sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı. Snowden'ın talebi "inceleniyor".

Patino, ilk olarak sosyal paylaşım sitesi Twitter'den yaptığı açıklamada, "Ekvador hükümetinin, Snowden adına bir sığınma talebi aldığını" belirtti.   

İlerleyen saatlerde ev sahibi dışişleri bakanı ile görüşmek üzere gittiği Vietnam'da basın mensuplarının karşısına çıkan Patino, ülkesinin Snowden'ın başvurusunu "incelemekte" olduğunu söyledi.

"Başvuruyu büyük bir sorumlulukla inceliyoruz" diyen Patino, kararın "ifade özgürlüğü ve dünyanın her yerindeki vatandaşların güvenliğiyle alakalı" olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak Patino kararınne zaman alınacağına dair bir açıklama yapmadı.

ABD'DEN TEPKİ
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nden bu sabah yapılan açıklamada ise Washington'ın Rusya'dan Snowden'ın sınırdışı edilmesi adına eldeki tüm seçenekleri değerlendirmesini beklediği belirtildi.

Washington ayrıca Hong Kong'a ve Çin makamlarına da Snowden'ın ayrılmasına izin verdikleri için "güçlü itirazlar"ını iletti.

WIKILEAKS DE DEVREDE
Wikileaks de Snowden'ın güvenli bir rotadan Ekvador'a giderek sığınma talebinde bulunacağını ileri sürdü. Grup, Snowden'a Wikileaks'ten diplomatlar ile hukuk danışmanlarının eşlik ettiğine dikkat çekti.

ABD'nin hakkında yakalama emri çıkardığını ve iadesini istediği Snowden, dün bir süredir saklandığı Hong Kong'dan ayrılarak Rus havayolu şirketi Aerofloft'a ait bir uçakla Moskova'ya uçmuştu. Rus haber ajansı ITAR-Tass, Snowden'ın bugün önce Küba'ya daha sonra da Venezuela'nın başkenti Caracas'a gideceğini duyurmuştu.

YİNE EKVADOR
Ekvador, geçen yıl da Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın sığınma talebini kabul etmişti.

Assange, yüksek mahkemenin 2 kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iade edilmesine karar vermesinin ardından 19 Haziran'da Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmış ve Güney Amerika ülkesinden sığınma talebinde bulunmuştu. İngiliz hükümetinin büyükelçilik binasını terk eder etmez tutuklanacağını açıkladığı Assange, bir yılı aşkın süredir Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle