Gündem Haberleri

  Smokin dersini çalıştınız mı?

  Hürriyet Haber
  29.12.2001 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Erkeklerin en şık kıyafeti olan smokin, belli kurallar çerçevesinde giyiliyor. Gerçi, yıllarla birlikte smokin kuralları da epeyce gevşemiş, yenilikler eklenmiş ve bir zamanlar asla çiğnenmez sanılan yasalar değiştirilmiş.

  Türkiye'de smokin satan erkek giyim markalarından Mithat Selection, bu giysiyle ilgili bir rehber hazırladı. Broşürü, Mithat mağazalarından edinebilirsiniz. Bu broşüre göre, smokinle ilgili bilgileri şöyle özetleyebiliriz:

  Bu giyim tarzını, sonradan VII. Edward adıyla İngiltere Kralı olan, Kraliçe Victoria'nın oğlu Galler Prensi Edward yaygınlaştırdı. Aslında ‘‘sigara ceketi’’ (smoking jacket), zengin erkeklerin kendi aralarında sigara içtiği, bilardo oynadığı akşam yemekleri sonrası giyilen kuyruksuz bir ceketti. Prensin terzisi Poole, bu kıyafetten esinlenerek prense tek düğmeli, kuyruksuz siyah bir ceket, yelek ve siyah pantolon dikti. Ondan sonra smokin, dinner jacket (akşam yemeği ceketi) adıyla yaygınlaştı.

  ABD'de smokine ‘‘tuxedo’’ deniliyor. Çünkü 1886'da, tütün kralı Pierre Lorillard'ın oğlu Griswold, Tuxedo Parkı'nda verilen bir baloya benzer tarzda kuyruksuz bir farkla katılmış.

  Smokin, sadece akşamları giyilir. Gündüzleri bu kıyafeti yalnızca otel ve lokanta çalışanları giyebilir.

  Smokin ceketi genellikle satendir. Yırtmaçsız ve cepleri de kapaksız olur. Tek düğmeli veya kruvaze olabilir.

  Pantolon satenden ve pileli, yani şeritli olur. Kesinlikle duble paça olmaz.

  Gömlek özeldir. Türkiye'de Atatürk Yaka denilen bir tarz kullanılır. Gömleğin manşeti bileğe yapışır ve tek düğmelidir.

  Yelek giyilebilir. Ama kruvaze smokinle değil.

  Ayakkabı ve çorap siyah olmalıdır.

  Kışın smokinin üzerine ancak siyah palto giyilebilir.

  Papyon siyah dışında başka renkler de olabilir.

  Mithat'ta, smokin, smokin ceketi, yeleği, kol düğmeleri, ayakkabıları satılıyor. Fiyatlar şöyle: Smokin 461 milyon, ayakkabı 350 milyon, yelek-fular takım 75 milyon, papyon 29 milyon 500 bin, kol düğmeleri 39 milyon 500 bin lira.

  Mithat Selection mağazaları İstanbul'da Bağdat Caddesi Erenköy, Altıyol Kadıköy, Rumeli Caddesi Nişantaşı, Galleria Ataköy'de bulunuyor.

  Cacharel de smokin bulabileceğiniz mağazalardan biri. Burada üç smokin tipi var. Klasik smokin iki tip hazırlanmış. Birinde fular, diğerinde papyona ağırlık verilmiş. Tabii parlak ipek ve kaşmir kumaşlardan yelek de var. Papyon takmak istemeyenler için yeni bir smokin modeli daha bulunuyor. Bunda yüksek yakalı, üç düğmeli bir gümlek giyiliyor ve sayih saten bir bant takılıyor. Bu tarzı tercih edenler yelek kullanmıyor.

  Cacharel'de fiyatlar şöyle: Smokin 495 milyon, Atatürk yaka gömlek 62 milyon, yelek ve fular 128 milyon, kol düğmeleri 28 milyon, kemer 65 milyon, el yapımı smokin ayakkabı 195 milyon lira. 31 Aralık'a kadar alışverişlerde yüzde 15 indirim uygulanıyor. Cacharel'in Türkiye genelinde 18 mağazası var.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı