Gündem Haberleri

  Skype dinlemeye takılacak

  Hürriyet Haber
  27.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Online telefon servisi Skype artık resmi görevlilerle işbirliğini genişletiyor. Washing-ton Post gazetesinin haberine göre polis yetkilileri, zorunlu yasal hallerde Skype üzerinden yapılan konuşmalar ve kullanıcı bilgilerine ulaşabilecek. Buna kredi kartı bilgileri de dahil.

  SESLİ ve görüntülü verilerin takibinin imkânsız oluşu nedeniyle dünyanın en popüler iletişim aracı olan Skype geçen yıl Microsoft tarafından satın alındığından bu yana eski tavrını değiştirdiğine yönelik sinyaller veriyordu. Başta ABD olmak üzere hükümetler Skype’ın şifreleme sistemi yüzünden uyuşturucu baronları, pedofiller ve teröristlerin iletişimini izleyememekten yakınıyordu. Hatta polis şüphelileri telefonda dinlediğinde “Hadi konuşmayı Skype’ta yapalım” sözlerini duyuyordu.

  Devletler de bunun peşindeydi

  Özellikle Arap Baharı sürecinde isyancılar pekçok bilgiyi dünyaya Skype aracılığıyla duyurmuşlardı. Skype, beş yıl önce ise güvenlik ve istihbarat kurumlarının taleplerine bile boyun eğmemiş ve “peer to peer mimarisi ile şifreleme tekniklerine” müdahale edilmesine izin verilmeyeceğini belirtmişti.

  Hatta, Alman polisi, bazı şüphelilerin Skype konuşmalarını elde edebilmek için Skype ağına girecek bir truva atı virüsü geliştirmeye çalışmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı