Gündem Haberleri

  Skandal Türk demokrasisi için faydalı olabilir

  Foreign Policy*
  12.05.2010 - 00:05 | Son Güncelleme:

  Bir siyasi partinin seçimlerdeki başarı ihtimali, partinin lideri bir seks skandalı yüzünden görevini bıraktığı durumlarda genellikle düşer. Ancak Deniz Baykal’ın partisinden bir kadın politikacıyla bir yatak odasında gösteren videonun ortaya çıkmasıyla istifa etmesi, bu konuda bir istisna olabilir.

  Baykal’ın liderliğindeki koyu laik Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne karşı ana muhalefet partisi konumunda olan CHP Baykal’ın liderliğinde bir durgunluk dönemine girdi.      

   

  2002 ve 2007 yıllarında yapılan seçimlerde AK Parti tarafından ağır yenilgiye uğratılan CHP için durumun 2011’de de değişmeyeceğine yönelik güçlü işaretler var. Ancak Türki siyasetinin hiyerarşik yapısından dolayı, Baykal seçmene hitap edemese de liderlik koltuğundan indirilecek gibi görünüyor.  

   

  KILIÇDAROĞLU FIRSATI DEĞERLENDİRMELİ

  CHP’nin iç karartıcı durumunu Mart ayında Türkiye’ye yaptığım ziyarette daha iyi anladım. Aralarında olduğum gazeteci grubu, Baykal’ın partisinin en üst düzey milletvekillerinden biriyle bir araya geldi.

   

  Türkiye’de görüştüğümüz en etkileyicilikten uzak yetkililerden biri olan bu kişinin bize ilettiği mesaj da partisinin Atatürk döneminden bu yana hiç değişmeyen dogmalarına sıkı sıkıya bağlıydı.

   

  Eğer Baykal’ın yerine geçmesi muhtemelen Kemal Kılıçdaroğlu akıllı bir siyasetçiyse, bu fırsatı değerlendirip CHP’nin mesajını Türkiye’nin günümüzde karşı karşıya olduğu sorunlarla ilgili hale getirecektir ve partiyi Türk seçmen için çekici bir hale getirecektir. Kim bilir, belki de bir seks skandalı Türkiye’de muhalefetin işini yapması için gereken şeydir.

   

  *Denemenin yazarı Foreign Policy dergisi editörlerinden David Kenner.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı