Gündem Haberleri

  Skandal Meclis’te

  DHA / ANKA / A.A.
  27.10.2005 - 18:50 | Son Güncelleme:

  Malatya Çocuk Esirgeme Yuvası'ndaki vahşet Meclis’te. TBMM Anavatan Grubu, Malatya’da ortaya çıkan tablonun bir daha tekrarlanmaması ve sosyal hizmetlerin verildiği bütün birimlerde yaşanan bu görüntülerin nedenlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırması için önerge verdi.

  CHP, çocukların ehliyetsiz, siyasi kadrolara ihale edildiğini öne sürerek hükümeti suçlarken, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’yu istifaya çağırdı.

  ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN

  Skandal Meclis’te

  TBMM ANAVATAN Grubu, malatya’da ortaya çıkan tablonun bir daha tekrarlanmaması ve sosyal hizmetlerin verildiği bütün birimlerde yaşanan bu görüntülerin nedenlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırması için önerge verdi. Önergede, "Yaşanan olaylar Türkiye’de sadece SHÇEK’de değil sosyal hizmetlerin verildiği bütün birimlerinde de söz konusudur. Bu nedenle ulusal bir sorun haline gelmiş olması münasebetiyle TBMM’nin bu konuya bir an önce el atması kaçınılmaz olmuştur" denildi.

  CHP: ÇOCUKLARIMIZ İHALE EDİLİYOR

  CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da, çocuk yuvasında yaşanan olaylardan AKP’yi sorumlu tuttu. Malatya’da incelemelerini tamamlayarak Ankara’ya dönen Mevlüt Aslanoğlu parlamentoda bir basın toplantısı düzenledi.

  Söz konusu çocuk yuvasında bir yıl önce mutfak ve temizlik ihalesi yapıldığını ancak ihaleden sonra şirkete AKP il örgütünün belirlediği isimlerin işe aldırıldığını anlatan Aslanoğlu, "Evde kendi çocuğuna bakmaktan aciz bu insanlara bu çocukları emanet ederseniz bu olaylar yaşanır" dedi.

  "DEVLET BABA DEĞİL CANAVARLARIN KANATLARI"

  Sorunun sistemden kaynaklandığını dile getiren Aslanoğlu, "Çocukları sevmek yerine siyaseti ve siyasetçiyi seven insanları göreve getirirsen bu tür olaylar sadece Malatya’da değil Türkiye’nin her yerinde yaşanır. Böyle bir sistemle devam edilirse devlet babanın kanatları altında değil, böyle canavarların kanatları altında çocuk yetiştirilir" diye konuştu.

  Malatya’da yaşanan olayları "münferit" olarak gören Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’yu da eleştiren Aslanoğlu, "Sayın bakanın olayı çok basit ve üç kişiye endeksleyen bir tutumu var. Bu çok yanlış. Buralarda temizlik şirketi ihalesi yapılmıyor, çocuklarımız ihale ediliyor" dedi.

  AĞAR: BAKAN İSTİFA ETSİN

  Yuvadaki görüntüleri facia olarak değerlendiren DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’yu, "Bırak İngiltere’yi git Malatya’ya işin başına geç" diye uyardı ve şöyle dedi:

  "Mesele 3-4 tane kamu görevlisinin açığa alınması ile bitmez. Burada bürokratik ve siyasi sorumluluk vardır. En üstteki siyasi sorumlu ile bürokratik sorumlu üstlerine düşeni yapmak zorundadırlar. Millet adına sizleri emanet edilen milletin çocuklarına sahip çıkamamışlardır. Burada hiçbir personelin titizlikle seçilmediği ortadadır. Her yerde olduğu gibi partizanca zihniyetle buralarda yönetmeye çalışan hükümet bir kez daha duvara çarpmıştır. Bakan’ın yapacağı önemli bir hizmet görevden ayrılmak olacaktır."

  SHP: AYLARDIR İHBAR YAPILIYOR

  ÇUBUKÇU YURDA DÖNÜYOR

  Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Malatya Çocuk Yuvası'ndaki olaylar üzerine Londra'daki programını yarıda keserek yarın yurda dönüyor.

  Bakan Çubukçu, “Kültürel Farklılıklar Bağlamında Kadın İnsan Hakları Toplantıları 3: Londra Buluşması” konulu projeye katılmak üzere 24 Ekim Pazartesi gününden bu yana Londra'da bulunuyor.  

  Yetkililer, Nimet Çubukçu'nun Londra'daki programının 29 Ekim Cumartesi günü sona ermesinin planlandığını, ancak Malatya Çocuk Yuvası'ndaki gelişmeler üzerine programını yarıda keserek, yarın sabah yurda döneceğini bildirdiler. Bakan Çubukçu'nun Türkiye'ye döndükten sonra incelemelerde bulunmak üzere Malatya'ya gidebileceği belirtildi.

  Bakan Çubukçu, yaptığı açıklamada, Malatya 0-6 yaş Çocuk Yuvası’nda "bakıcı annelerin" sergilediği olumsuz tutumla ilgili olarak "Bakanlığım AB yolunda ilerleyen bir ülkeye yakışır hassasiyetle anında ve hızlı hareket etti" dedi.

  SHP Genel Sekreter Yardımcısı Recai Ersoy, Malatya kimsesiz Çocuklar Yuvası ile ilgili olarak aylardır ihbarlar yapıldığını ancak Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nün duruma müdahale etmediğini ileri sürerek, ”Çocuk işkencesine neden olanların derhal istifa etmesini” istedi.

  ARINÇ: MALATYA OLAYI VAHİM

  TBMM Başkanı Arınç, Malatya Çocuk Yuvası’nda yaşananlarla ilgili görüntülere "bakmaya bile tahammül edemediğini" belirtirken, "Olay vahimdir. Bunu siyasi çekişme olarak görmemek lazım. Meclis’te gereken önlemler alınacaktır" dedi.

  ELKATMIŞ: ORADA BİR VAHŞET İŞLENDİ

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Malatya Çocuk Yuvası'ndaki olayı, ”Orada bir vahşet işlenmiştir” diye değerlendirdi. Elkatmış, “Orada bir vahşet işlenmiştir. Bunun üzerine de bütün gücümüzle, yasal yollardan gideceğiz” dedi.

  Elkatmış, “Bu tür kurumlar ihmal edilmiştir. İhmal edilmemiş olsalardı bu hale gelmezlerdi” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı