Gündem Haberleri

  Skandal aşkların yazarı

  Hürriyet Haber
  15.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Önce tüm dünyada fırtınalar kopartan Prenses Diana'nın yaşamöyküsünü yazdı. Ardından polisin yoğun şiddet ve işkence uyguladığı Kenya Devlet Başkanı Daniel Arap Moi'nin yaşamöyküsünü kaleme aldı. Son olarak da ‘‘Uçkurgate’’ skandalının kadın karramanı Monica Lewinsky'nin öyküsünü kitaplaştırdı. Söz kosunu kişi ‘‘imaj yaratan adam’’ ve ‘‘skandalların yazarı’’ diye anılan İngiliz gazeteci Andrew Morton.

  Son günlerin batıda en çok konuşulan gazeteci-yazarı olan Andrew Morton, meslek yaşamına Daily Star Gazetesi'ne saray dedikoduları yazarak başladı. Daha sonra İngiliz Sarayı ile ilgili birkaç değersiz kitap yazdı. Ama kocasıyla yaşadığı sıkıntılar yüzünden bunalıma düşen Prenses Di'nin ona kendi ağzından doldurduğu 6 kaseti vermesiyle birlikte şansı döndü. Andrew Morton ‘‘Di'nin Gerçek Öyküsü’’ adlı kitabından tam 3 trilyon lira kazandı. Süperman filmlerinin bugün tekerlekli sandalyeye mahkûm oyuncusu Christopher Reeve'e benzediği için yakınları tarafından ‘‘Süperman’’ diye çağrılan Andrew Morton, ‘‘Monica'nın Hikayesi‘‘ kitabıyla da zirveye tırmandı. Morton, kendisiyle konuşan The Times Gazetesi'nin muhabirine şunları anlattı:

  MONİCA BİR ÇOCUK

  Monica'nın kitabı, Diana'nın kitabından daha büyük gürültü kopartacak. Bana kalırsa bu bir ‘‘Monica-mania’’ ve ‘‘Morton-mania’’.Telefonlarım susmuyor. Bu durum yalnız Amerika’da değil tüm dünyada böyle. Monica çocuk gibi. Ona söz verdim balık ve patates yemek için onu Leeds'e götüreceğim. Onunla yıllardan beri evli bir çift gibiyiz. Sürekli kavga ediyoruz, ama sevişmiyoruz.

  Dİ'Yİ HATIRLATIYOR

  Monica Lewinsky, bana Prenses Diana'yı hatırlatıyor. Her ikisi de kendi zaaflarıyla kolaylıkla dalga geçebiliyorlar. Ancak her ikisi de duygusal olarak kolaylıkla yara alabilecek nitelikte. Bazı şeylere kurban edilmelerine rağmen ayakta kalmayı başarmaları ise güçlerinden kaynaklanıyor.

  AŞAĞILANMIŞ KADIN

  Monica ile ilk kez karşılaştıktan sonra imajından farklı biri olduğunu anladım. Aslındra o avukat olabilir, kendisini iyi savunabiliyor. Monica, şimdiye kadar rastladığım en aşağılanmış kadın. Bence yaşadıkları, zamanımızın en büyük dramı... Modern bir ülkenin bir insanı çırılçıplak soyabilmesi, düşündürücü...

  MEDYAYA SUÇLAMA

  Monica skandalında sorulması gereken sorular var, ama kimsenin aklına bu soruları sormak gelmiyor. Çünkü medyanın açıkca bir seks takıntısı var. Medyanın seks takıntısı da kanımca editörlerin doğru dürüst sevişememelerinden kaynaklanıyor!.. Bu kadar basit.

  DİANA'NIN ÖLÜMÜ

  Diana'nın arkasından milyonlarca kişi ağladıysa eğer, bu kitabım sayesinde oldu. İnsanlar onun arkasından gözyaşı döktüler, çünkü onu anlamışlardı. Diana, benim aracılığımla insanlara söylemek istediklerini aktarabildi. Sanıyorum bu nedenle diğer gazetecier kıskançlıktan ölüyor. Kıskanmadıklarını düşünemiyorum bile...  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı