GeriGündem 'Sızıntının suçlusu BP ve iş ortakları'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Sızıntının suçlusu BP ve iş ortakları'

'Sızıntının suçlusu BP ve iş ortakları'
refid:16696648 ilişkili resim dosyası

ABD'de doğrudan Başkan Barack Obama bağlı çalışan komisyon tarafından hazırlanan Meksika Körfezi sızıntısıyla ilgili raporda, olayın BP ve iş ortaklarının yönetim hatalarından meydana gelen önlenebilecek bir kaza olduğu sonucu çıktı.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

 

Raporda, zaman ve paradan tasarruf etmek amacıyla yapılan sistemli hatalarının kazanın en önemli nedeni olduğu görüşü savunuldu.

 

Komisyon aynı zamanda, yaşanan felaketin petrol şirketleri ve düzenleyici kurumların derin denizlerde yapılan keşiflerde yaşanabilecek sistematik hatalarını gözler önüne serdiğini de belirtti.

 

Komisyon, BP’nin birlikte çalıştığı, Transocean ve Halliburton şirketlerinin, 11 işçinin ölümüyle başlayan ABD tarihinin en büyük petrol sızıntısı felaketinde rollerinin bulunduğu suçlamasını yaptı.

 

Rapor aynı zamanda, felaketin BP tarafından alınan riskli ve alışagelmemiş kararlar nedeniyle ortaya çıkan, sadece bir kez yaşanabilecek bir kaza olduğunu savunan görüşe de karşı çıktı.

 

İLETİŞİM EKSİLİĞİ NEDEN OLDU

Raporda, her üç şirketin aldıkları kararı içeren riskleri iyi değerlendirmediklerini, kendi aralarında ve çalışanlarıyla iyi iletişim kuramadıklarını belirtildi.

 

Dahası, bu sektörde gerekli çalışmaları yürütmek için yeterli iş gücüne ve eğitim seviyesine sahip olunmadığı da ifade edildi.

 

Rapor sonrası BP'den yapılan açıklamada, şirketin Meksika körfezinde yaşananlardan ders çıkarmaya çalıştığı belirtildi. BP, kendi soruşturmasında belirlendiği gibi, bu raporda da, kazanın birçok şirketin dahil olduğu çeşitli nedenlerin sonucunda meydana geldiğinin saptandığını kaydetti.

 

Halliburton şirketi soruşturma komisyonunun eleştirilerini reddederken, Deepwater Horizon petrol platformunun sahibi olan Transocean şirketi, kendi çalışanlarının gayet iyi eğitimli olduğunu savundu.

 

Geçen yıl Nisan ayında meydana gelen patlamada, petrol platformunda çalışan 11 kişinin hayatını kaybetmiş; ardından milyonlarca varil petrolün denize yayılmasıyla tarihin en büyük kirlenmelerinden biri meydana gelmişti.

 

* Bu yazı Wall Street Journal'de, "White House Probe Blames BP, Industry in Gulf Blast" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

http://twitter.com/HurriyetEkonet  Yorumları Göster
Yorumları Gizle