Gündem Haberleri

  Size ikramiye çıktı deyip dolandırdılar

  Yaşar ANTER/DHA
  27.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum’da yalnız yaşayan yaşlıları "Başbakanlık’tan yardım getirdik" ya da "Size ikramiye çıktı" diye kandırıp paralarını alan 9 kişi, polis ve jandarma ekiplerinin ortak operasyonu ile yakalandı. Zanlılardan 4’ü tutuklandı.

  Bodrum’un Turgutreis Beldesi’nde yalnız yaşayan 78 yaşındaki Mehmet Uyar ve 84 yaşındaki Fatma Algan’ın evine gelen 5 kişi, kendilerini Başbakanlık görevlisi olarak tanıttı ve "Fakirlere yardım ediyoruz. Başbakanlık’tan yardım getirdik" dediler. Daha sonra da Mehmet Uyar’dan 1170 YTL, Fatma Algan’dan ise 200 YTL alıp yardımları getirme bahanesiyle kaçtı.

  Yaşlılar, dolandırıldıklarını anlayınca yetkililere başvurdu.Polis ve jandarma ekipleri, ortaklaşa operasyon düzenleyerek yaşlıları dolandırdıkları iddia edilen A.B, H.G, Y.Y, M.C ve İ.K’yi yakaladı. Dolandırılan yaşlılar zanlıları teşhis etti.

  Bölgede başka dolandırıcıların da olabileceği istihbaratını alan polis ve jandarma ekiplerinin yaptıkları operasyonda Bodrum’da yaşayan bir yaşlı çiftin daha aynı şekilde dolandırıldığı anlaşıldı. İkinci olayda ise birisi kadın 4 kişi, evinde ziyaret ettikleri 74 yaşındaki Ali Ziya Cambaz ile 78 yaşındaki eşi Hatice Cambaz’a 19 bin YTL emeklilik ikramiyesi kazandıklarını söyleyerek "İkramiyeyi alabilmeniz için 1600 YTL vergi borcu ödemeniz gerekiyor" dediler. Yaşlı çiftten bu parayı alan biri kadın 4 kişi, kayıplara karıştı.

  Yaşlı çiftler dolandırıcıların aldıkları paralarını geri alamadıklarını belirterek "Polisten öğrendiğimize göre, bunlar günlerce bizi takip edip, bizi özel olarak seçmişler" dediler.

  Dolandırıldıklarını anlayan yaşlı çiftin verdiği eşkaller doğrultusunda ekipler, Bodrum’dan Kumbahçe plajı yönüne kaçmaya çalışan ve ilk operasyonda yakalanan 5 zanlının arkadaşları oldukları tespit edilen H.G, Y.Y, A.C ve A.T’yi gözaltına aldı.

  Dolandırılan yaşlılar tarafından teşhis edilen zanlılar M.C, H.G, A.T. ile Y.Y. çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanarak Muğla Cezaevi’ne gönderildi.

  Başbakanlık’tan geldik

  Bodrum ve çevresinde yaşayan yaşlıları kendilerine hedef seçen dolandırıcılar, "Başbakanlık’tan yardım getirdik" ya da "Size emekli ikramiyesi çıktı" diyerek insanları kandırıyorlar. Dolandırılan Ali Rıza Canbaz ve eşi Hatice Canbaz, yaşadıklarına hálá inanamıyorlar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı