Gündem Haberleri

  Size de çakabilir

  Hürriyet Haber
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yurtsan ATAKAN

  Bana çakmaz demeyin, size de çakabilir. Elektronik posta kutum bir süredir, Superonline müşterisi İnternet kullanıcılarından gelen şikayet mektuplarıyla dolup taşıyor. Hepsinin tek derdi İnternet'e bağlanmak istediklerinde, sürekli meşgul sesiyle karşılaşmaları ve boş hat bulmak için Superonline'nın 822'li numarasını bir saate yakın bir süre tekrar tekrar aramak zorunda kalmaları. Kullanıcılar kızgın, sorumlu tuttukları Superonline'ı protesto ediyor, bu konuda bir yazı yazmamı istiyorlar.

  İnternet'e bağlanmak için her ay para ödedikten sonra, Türkiye'nin zaten yetersiz olan İnternet altyapısından dolayı bir sayfayı yüklemeleri bile dakikalar süren, bir de İnternet'e bağlanmak için saatlerce telefon çevirmek zorunda kalan kullanıcılar kızgınlıklarında haklılar. Ancak bu garabet durumun sorumlusu hizmet aldıkları şirket değil. Hatta ne zaman uygulamaya konacağı belli olmayan Trunk uygulamasını bahane edip İnternet Erişim sağlayıcılara yeni telefon hattı vermeyen Türk Telekom da değil. Hatta ve hatta Türk Telekom'dan sorumlu Ulaştırma Bakanlığı bile değil. Bu sorunun tek sorumlusu işbaşında olan hükümettir.

  İki haftadır cumartesi ve pazar günkü köşelerimizde bu konuyu işliyoruz. Hükümetten tık yok. Yoksa Mesut Yılmaz'ın televizyonlara çıkıp tüm okulları İnternet'e bağlayacağız diye atıp tutması, Güneş Taner'in teknoloji havariliği boş bir yutturmacamıymış. Görünen o ki, sayıları şimdiden 250 bini aşan Türk İnternet kullanıcıları, onbini aşan Superonline aboneleri hükümetin umrunda değil. Bu sayıların her geçen ay katlanarak artması da önemli değil. İnternet'in Türkiye'nin geleceği için önemini görmelerini geçtim, İnternet kullanıcılarının siyasi potansiyelini bile görmezden geliyorlar. Parsadan Çiller'den birkaç bin oy için milyarları götürüyor, 250 bin oy için parmak kıpırdatılmıyor.

  Peki İnternet kullanıcıları olarak gücümüzün biz ne kadar farkındayız? Bu gücümüzü ne kadar kullanabiliyoruz? Çıkarlarımızı ne kadar koruyabiliyoruz?

  Ya İnternet erişim sağlayıcılar? Onlar bu gücün ne kadar farkında? Hükümetin sorumsuzluğu yüzünden rakiplerinin başına gelenleri gizliden gizliye duydukları bir zevkle mi yoksa bugün onun başına gelen yarın benim de başıma gelir endişesiyle mi izliyorlar? Aynı sorun geçtiğimiz aylarda Escortnet'in başına gelmişti. Bakalım Superonline'dan sonra sıra kimde?

  İnternet erişim sağlayıcı şirketlere buradan çağrıda bulunuyorum. Destek vereceklerine dair birer e-posta mesajı geçsinler, İnternet üzerinde bir protesto sayfası açalım. Bu sayfaya bağlanan İnternet kullanıcıları, İnternet'e gereken önemi vermeyen partiye oy vermeyeceklerine dair mesaj yollasınlar.

  Bana çakmaz demeyen şirketlerin, bize önem vermeyene biz çakarız diyen İnternet kullanıcılarının mesajlarını bekliyorum.

  http://www.list2000.com.tr/interaktif yurtsan@ibm.net

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı