Gündem Haberleri

  Siz gelemiyorsanız biz ayağınıza geliriz

  Turan YILMAZ / ANKARA
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu, dinlemek için davetiye gönderdiği, ancak henüz yanıt alamadığı 12 Eylül Askeri Darbesinin hayattaki 2 lideri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’ya, “Siz gelemiyorsanız biz geliriz” diyerek mektupla randevu talep edecek.

  Komisyonun, 12 Eylül’de hapis yatan AK Partili üyesi Selçuk Özdağ, mektubun hazırlandığını ve bugünlerde gönderileceğini söyleyerek, şöyle konuştu: “Onlar gelemiyorlarsa biz ayaklarına gideriz. 12 Eylül’cülerle ilgili dava açıldı. Ancak onlar yargıdan kaçıyorlar. Raporlara, doktorlara başvuruyorlar. Halbuki gelip, 12 Eylül sabahı söyledikleri gerekçeleri mertçe, erkekçe söylemelerini beklerdik. ‘Türkiye kamplara bölünmüştü, kurtarılmış bölgeler oluşturulmuştu, bu gerekçeyle müdahale ediyoruz’ diyorlardı. Fakat gerekçelerini oluşturanlar da kendileriydi. Sağı ve solu birbiriyle dövüştürenler de kendileriydi. Provokasyonlarla bunlar başarıldı ve darbe yapıldı. Gençlerin ideallerini ve heyecanlarını kendi kirli amaçlarına alet ettiler. Bugün madem onlar mahkemeye gelemiyor, Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonunun davetine icabet edemiyorlarsa biz gideriz ayaklarına. Herhalde konuşma melekelerini yitirmemişlerdir, herhalde hafızaları yerindedir, herhalde milletine saygılıdırlar, tarihe not düşmek isterler.”

  Hayati tehlikesi öngörülemez

  MARMARA Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin, 12 Eylül davası sanığı Tahsin Şahinkaya’nın duruşmada hazır bulunmasının hayati tehlikeye yol açıp açmayacağına ilişkin raporunda, “Hastanın mevcut kronik hastalıkları ve onların yaratabileceği riskler nedeniyle, yaşı da göz önüne alınarak, doktor ve sağlık ekipmanıyla gelerek/ getirilerek ifade vermesi durumunda, sağlığı yönünden hayati tehlikenin oluşup oluşamayacağının öngörülemeyeceği kanaatine oybirliğiyle varılmıştır” denildi. Hastanenin raporu, Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi ile sanık avukatlarına da ulaştı. Raporun sonuç kısmında, Şahinkaya ile ilgili, tanıların ‘kronik lenfositik lösemi’, ‘parkinson hastalığı’, ‘hafif astım’ ve ‘hipertansiyon’ olarak saptandığı, ‘anamnezinde böbrek kisti ve pnömoni öyküsü de bulunduğu’ bildirildi. ‘Şahinkaya’nın bilincinin açık, muhakemesinin yerinde olduğuna’ yer verildi.              

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı