Gündem Haberleri

  Siz Avrupa'nın dışında da ayakta kalırsınız

  Özgür ALTUNCU - DHA - İSTANBUL
  11.10.2011 - 17:05 | Son Güncelleme:

  İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen "Küreselleşmenin Krizleri ve Fırsatları" konferansının konuğu İngiltere eski Başbakanı Tony Blair oldu.

  Öğrencilere uzun bir konuşma yapan Blair, sözlerinin başında bu akşam Azerbaycan’la bir maç yapacak olan A Milli Takım’a başarılar diledi.

   

  İngiltere ile Türkiye'nin pek çok şeyi paylaşan iki ülke olduğunu söyleyen Blair, iki ülkenin futbol sevgisinin paylaşılan şeylerin başında geldiğini hatırlattı.

   

  Blair,"Futbola olan merakımız ortak. Her iki ülke de beklentilerini milli takımlarına yükleyebiliyor. Bu akşam Türk Milli Takımı’na başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

   

  TONY BLAIR İSTANBUL'DA GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ / FOTO GALERİ

   

  "TÜRKİYE DÜNYANIN EN İLGİNÇ ÜLKELERİNDEN"

  Hiçbir ülkenin tek başına dünyanın sorunlarını çözemeyeceğini söyleyen Blair, günümüz dünyasında zorluklarla başa çıkabilmek için güçlü ittifaklara gereksinim olduğunu belirtti.

   

  Türkiye'nin şu anda dünyadaki en ilginç ülkelerden biri olduğunu belirten Blair, "Türkiye hızla gelişen sıra dışı bir ülke. Çok yetenekli insanların olduğu bir ülke. Tüm dünya Türkiye'ye odaklanmış vaziyette. Türkiye'de ilerleme var, kendine ve geleceğe güven var. Değişen Türkiye değişen dünyanın bir parçası" şeklinde konuştu.

   

  "JOBS'UN ÖLÜMÜ BİR DEVLET ADAMININ ÖLÜMÜNDEN DAHA ÖNEMLİ"

  Teknolojinin küreselleşmeyi desteklediğini ve dünyayı birbirine daha bağımlı hale getirdiğini söyleyen Blair, Apple'ın kurucusu Steve Jobs'ın ölümünü buna örnek gösterdi.

   

  Blair, "Jobs'ın ölümü bir devlet adamının ölümünden daha önemliydi" dedi.

   

  ORTADOĞU'DAKİ DEVRİMLER DEMOKRASİYE DÖNÜŞMELİ

  Gücün doğuya doğru kaydığını belirten Blair, Arap Baharı'yla Ortadoğu'da gerçek anlamda bir devrim yaşandığını söyledi.

   

  Blair, devrimin etkisinin sosyal medya aracılığıyla giderek büyüdüğünü ve bölgede çok önemli değişikliklere yol açtığını sözlerine ekledi. Blair, Ortadoğu'da yaşanan bu değişimin gerçek anlamda bir demokrasiye dönüşüp dönüşmeyeceğinin asıl mesele olduğunu da vurguladı.

   

  "ABD İLE ÇİN ARASINDA DENGE TUTTURMAK GEREKİYOR"

  Küreselleşen günümüz dünyasında karşılaşılan zorlukları, üçe ayırdığını anlatan Blair, ekonomik, kültürel ve siyasal zorluklar olarak nitelediği tespitlerini öğrencilerle paylaştı.

   

  Ekonomiyi istikrara kavuşturmanın, her ülke için olmazsa olmaz haline geldiğini söyleyen Blair, ABD ile Çin arasında bir denge tutturmak gerektiğini ve Avrupa modelinde bir reform yapılması gerektiğini belirtti.

   

  Avrupa'da eğitim sisteminin radikal bir şekilde değişmesi gerektiğini öne süren İngiltere eski Başbakanı, "Piyasalarımızı açık tutmak geriyor. Korumacı politikalara geri dönmemek lazım. Ekonomi açısından küresel sorunlar var. Temel ve uzun vadeli kararlar almak gerekiyor" şeklinde konuştu.

   

  EN GÜZEL ÖRNEĞİ OLUŞTURMAK

  Blair, küresel dünyanın radikalizm ve terörizm gibi iki büyük zorlukla daha karşı karşıya olduğunu söyledi.

   

  Afrika'daki yoksulluğun herkesin geleceğini etkileyeceğine vurgu yapan Blair, önceki yüzyılda yaşanan ideolojik çatışmanın yerini kültürel ve dini ideolojilerden kaynaklanan çatışmalara bıraktığını öne sürdü.

   

  Blair barış içinde bir arada yaşamanın en güzel örneğinin İsrail ile Filistin'in yan yana barış içinde yaşamasını sağlamaktan geçtiğini vurguladı.

   

  DEMOKRASİ SADECE OY VERMEK DEĞİLDİR

  Küresel dünyada ortaya çıkan siyasi zorlukları da kendi çerçevesinden anlatan Blair, eskiden var olan sağ sol siyasi kutuplaşmasının yerini günümüzde, dışarıya açık ya da kapalı olmanın aldığını söyledi.

   

  Blair, "Ancak başkalarına karşı açık fikirliyseniz, onlarla uyum içinde yaşarsınız. Avrupa'da göçle ilgili tartışmaları dinliyorum. Açık yaklaşımla, kapalı yaklaşım arasındaki farklılıkları görüyorum." şeklinde konuştu.

   

  Bütün bu zorlukların gözden geçirilmesinin ardından anlaşılması gereken şeyin, "Dünya bu kadar hızlı değişirken biz nasıl siyasi sahnede kalabiliriz" olduğunu söyleyen Blair, "Arap Baharı"nın ardından ortaya çıkan demokrasi beklentilerinin de sığ kalmaması gerektiğini söyledi.

   

  Blair, "Sadece bir oy verme sisteminden bahsetmiyorum. Aynı zamanda bir zihniyet. İşte bu zihniyet açıktır. Doğal olarak çoğulcudur. Evet, biz hükümetlerimizi seçiyoruz. Aynı zamanda basın özgürlüğü de istiyoruz. İnanç özgürlüğü de istiyoruz. Demokrasi statik, durağan bir sistem değildir. Dünyaya eşit yaklaşımların kök salması lazım" şeklinde konuştu.

   

  Türkiye'nin adil ve etkin toplumlar içinde yaşama isteğini taşıyan tüm toplumlar için önemli bir rol oynayacağını söyleyen Blair, "Bu yüzyılı fırsat yüzyılı haline getirebiliriz" diyerek sözlerini tamamladı.

   

  İSRAİL İLE TÜRKİYE'NİN İLİŞKİLERİNİN DÜZELMESİ SON DERECE ÖNEMLİ

  Konuşmanın ardından öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Blair, bu bölümün basına kapalı olmasını istedi. Kameralar dışarı alındıktan sonra Blair öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

   

  İlk soru Türkiye ile İsrail arasında yaşanan krizle ilgili geldi. Blair, Mavi Marmara baskınını "trajedi" olarak niteledikten sonra, "Bu meselenin Türkiye ile İsrail arasında çözülmüş olmasını isterdim. Bölgenin iyiliği açısından, ilişkilerin düzelmesi son derece önemli. Gazze'ye ambargonun değiştirilmesi için çok uğraştım. Gazze'deki insanların dışa açılabilmesini sağlamak lazım" şeklinde konuştu.

   

  "SİZ AVRUPA'NIN İÇİNDE DE DIŞINDA DA AYAKTA DURABİLİRSİNİZ"

  Türkiye'nin son dönemde özellikle Ortadoğu politikası üzerinde artan etkisini nasıl değerlendirdiğini ve bunu AB'yle bir uzaklaşma olarak görüp görmediğini soran bir öğrenciye yanıt veren Blair,"Siz Avrupa'nın içinde de dışında da ayakta durabilirsiniz" dedi.

   

  Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu düşündüğünü söyleyen Blair, "Türkiye'nin başbakanı bütün Ortadoğu siyasetinde önemli bir rol oynuyor. Türkiye'ye bakışta, Türkiye'nin demokrasi açısından bir rol olacağı yaklaşımları var. Öyle bir durum görüyorum ki, Türkiye için hem Avrupa'nın parçası olmak. Hem de bölgede önemli rol oynamak, Türkiye'nin lehine olacaktır" şeklinde konuştu.

   

  "İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM OLMALI"

  Bir soru üzerine, Filistin'in BM'ye bağımsız devlet olarak tanınması için yaptığı başvuruyu da değerlendiren Blair, "Filistin devleti olmalı" diye konuştu.

   

  Blair, İsrail'in de bölgede yaşamasını gerektiğini de vurguladıktan sonra, "Kuzey İrlanda örneğinde, orada da insanlar, 'bu iş hiç bir zaman çözülmez' diyenler vardı. Ama sonuçta çözdük. Bugün dahi nihai sonuç konusunda herkes mutabık değil. Biz yine de barış yapabildik. İsrail Filistin üzerinde herkes iki devletli çözümü kabul ediyor" diye konuştu.

   

  IRAK'A MÜDAHALE

  Blair'e başbakanlığı döneminde ABD ile birlikte Irak'a yapılan askeri müdahaleyi başarılı bulup bulmadığı da soruldu.

   

  Blair, "Bu gelecekte de tartışılabilecek bir soru" dedikten sonra, "Irak'ta önemli sorunlar var. Saddam'ın diktatörlük günlerine geri dönmek de yanlış olurdu" şeklinde konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı