Gündem Haberleri

  Siyasilerden 'hediye' değerlendirmeleri

  zgurcanli@hurriyet.com.tr
  07.09.2012 - 18:12 | Son Güncelleme:

  25 askerin şehit olduğu patlamanın ardından incelemelerde bulunmak üzere Afyonkarahisar’a giden Org. Necdet Özel’e, valiliği ziyareti sırasında Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından çeşitli hediyeler sunuldu.

  Siyasi partilerin temsilcileri de Valilikteki bu görüntüleri değerlendirdi.

  İşte siyasilerin değerlendirmeleri:

  Hüseyin Çelik: “Anormallik görmüyorum, cenazede bile lokum dağıtılır”

  Ak Parti Sözcüsü Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik tartışılan görüntülerle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

  Olay devlet erkanının birbirine hediye vermesidir. Sayın Genelkurmay Başkanı da oraya gitmiş. Kendisinin tabi ki satranç takımına ihtiyacı yok. Orgeneral rütbesine gelmiş bir kişinin kilime de ihtiyacı yok. Bunun anlamı, Anadolu’da olan, gelene gidene ikramda bulunma geleneği. Bizde taziye evinde de ikramda bulunulur, mezarlıklarda lokum dağıtılır. Genelkurmay Başkanı orada incelemelerini yapmış ardından da Sayın Vali’yi, buradaki en yüksek mülki idare amirini ziyaret etmiş./images/100/0x0/55ead899f018fbb8f89a745c

  İki şeyi birbirine karıştırmamak gerekir. Hediye verilmeyebilirdi. Ben şu olsaydı yadırgardım: Mesela, yapmazlar ama, kahkahalarla gülünseydi, tenzih ederim yapmazlar. Sayın Genelkurmay başkanı oradan çıkıp bir eğlenceye katılsaydı, halay çekseydi...

  Bunu yadırgardım. Ancak şunu verdiler, bunu verdiler… Bunun bana göre haber değeri yok. Ancak tabi ki gazeteci sizsiniz takdir size aittir.  Ben buna yorum yapmayı bile vakit israfı kabul ederim.

  Gürsel Tekin: “İçim acıdı”

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin konuyla ilgili şunları söyledi:

  “Doğrusu böylesi bir ortamda iki kamu görevlisine yakışmayan bir manzara bunu görmek için acıttı. Kabul edilebilir gibi değil.

  25 canın hayatını kaybettiği. Onlarca ailenin olayın nedeni konusunda cevap beklediği bir ortamda böyle bir manzarayı kabul etmek mümkün değil.”

  Oktay Vural: “Bu kadar sivilleşme de olur mu”

  MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ise şöyle konuştu:

  Bu nasıl aymazlık. Hediye alacak başka bir nokta yok mu. Bir başkası da, 5 şehit olduğunda Fenerbahçe maçını izlemişti. Böyle bir şey olur mu? Ne için gidiyorsun sen oraya? Valiliği neden ziyaret ediyorsun? Yeter artık. Sırça köşklerinde oturanlar bu milletin hakkını ne zaman koruyacaklar. Kan ağlıyoruz biz, böyle bir zamanda Vali hediye veriyor. Nasıl bir anlayıştır bu? Böyle bir tavrı yakışıksız buluyorum. Üzüntü duydum. Bu kadar sivilleşme de olur mu.

  Hasip Kaplan: "Bu bir densizlik"

  BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, valinin hediye vermesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

  Bu tek kelimeyle densizlik. dedi. Bu kadar insanın canı gitmişken, insanlar acı içinde kıvranırken, ortalık darmaduman olmuşken hediye vermek 'gelenekle' falan açıklanamaz. Madem günün anlamına binaen veriyor, o zaman altına yazsaydı: ‘25 canımızın askeri bürokrasinin ihmali sonucu can vermesi anısına’ diye. 25 canla bu kadar dalga geçilemez. Genelkurmay Başkanı Özel'in bu hediyeyi kabul etmesi ise dehşet verici.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı