Gündem Haberleri

  Siyasi reklam olmaz

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  08.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, seçim dönemlerinde olduğu gibi referandum döneminde de yasakları ve ilkeleri, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirleyeceğini söyledi.

  Dursun, “Mevcut yasada siyasi reklama izin verilmiyor. Referandum döneminde sadece TRT’de propaganda yapılabilecek” dedi. Hürriyet’in Ankara bürosunu ziyaret eden Dursun, TBMM’ye dün gelen yasa tasarısı hakkında özetle şu açıklamalarda bulundu:
  Tasarısında, seçimden üç ay önce başlamak üzere siyasi reklama da izin veriyoruz. Para karşılığında kişi kendisini anlatabilmeli.
  Tasarıda, ürün yerleştirmeye de izin veriyoruz. Spor, dizi ve filmlerin akışı içerisinde, belli kurallarla ürünün markası, logosu görünebilecek. Türk malının tanıtımı yapılabilecek.
  İslam ülkelerinin yayınlarında benimseyeceği ortak ilkeleri belirleyecek olan, İslam Ülkeleri Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IRAF) kurulması çalışmaları devam ediyor. Bu kurucusu olduğumuz 4’üncü platform. İslam ülkelerinin 15-20 tanesinde RTÜK benzeri Üst Kurul var. Bunların 7-8 tanesi kabul edilirse IRAF kurulacak.
  Yasa tasarımızın en önemli amacı AB müktesebatına uyumu sağlamak. Sağlık Bakanlığı’nın reçetesiz ilaçların hangi ilaçlar olduğunu her yıl yayınlaması gerekiyor. Reklamına izin verince, bu ilaçların marketlerde satılması da gündeme geliyor. Böyle bir şey olursa eczanelerin tekeli de önemli ölçüde kırılmış olacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı