Gündem Haberleri

  Siyasi iltica hakkı söz konusu değildir

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk Belçika makamlarının Sabancı suikastı sanıklarından Fehriye Erdal ile ilgili temaslarını sürdürdüklerini belirterek, „Erdal’a siyasi sığınma hakkı tanınması söz konusu değildir“ dedi.

  Türk, katıldığı Özbekistan Milli Resepsiyonu çıkışında gazetecilerin Fehriye Erdal ile ilgili gelişmeleri sorması üzerine bir açıklama yaptı. Adalet Bakanı Türk, Belçikalı meslektaşı ile Londra’da yaptığı görüşmede Türkiye’nin asgari beklentisinin „Erdal’a siyasi iltica hakkı tanınmaması“ olarak ilettiğini ifade ederek, „Anlaşılıyor ki bu isteğim kabul edilmiş bulunmaktadır. Kendisine siyasi iltica hakkı tanınması söz konusu değildir ve Belçika kamu düzeni için meydana getirdiği tehlike de nedeniyle gözaltına alınması veya tutuklanması yönünde kendisine dava açılmasını sağlamıştır“ dedi.

  3.ÜLKEYE İADE, BELÇİKA’DAKİ CEZASININ İNFAZINDAN SONRA

  Erdal’ın Belçika’da yakalanmasının ardından bugüne kadar geçen süre içinde konuyla ilgili olarak iki ülke makamları arasında yapılan temasları ayrıntılı olarak anlatan Bakan Türk, son olarak Belçika hükümeti bünyesinde konuyla ilgili bir toplantı yapıldığını hatırlattı. Toplantıda Erdal ile ilgili durum değerlendirmesi yapıldığını söyleyen Adalet Bakanı, toplantıya katılan yetkililerin Fehriye Erdal’ın ancak Belçika’da işlemiş olduğu suçlardan dolayı yargılanmasını benimsediğini anlattı.

  Karara göre, Erdal’ın 3. bir ülkeye gönderilmesinin bu yargılama sonucunda verilecek cezanın infazından sonra mümkün olabileceğine işaret eden Hikmet Sami Türk, bugün Belçika’nın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Belçika Başbakanı’nın açıklamalarına da değindi. Türk, Belçika Başbakanı’nın „dar katılımlı kabine toplantısı sonrası alınan sonuçların Bakanlar Kurulu’na iletildiği“ açıklamasına da değinerek, “ Bu açıklamadan sonra basın mensuplarının kendisine yönelttiği sorulara sayın Başbakan verdiği cevaplarda Fehriye Erdal’ın Türkiye’de işlediği suçtan dolayı Belçika’da yargılanmasının kendilerinin öncelikleri arasında olmadığını ifade etmiştir“ dedi.

  Erdal’ın Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı yargılanmasının Belçika makamlarının gündeminde olmadığını hatırlatan Adalet Bakanı, Belçika Başbakanı’nın „Belçika’da suç işleyen herkes gibi o da Belçika’da yargılanacak ve cezasını görecektir“ cevabını verdiğine dikkat çekti.

  BELÇİKA, ERDAL’IN TEŞKİL ETTİĞİ TEHLİKENİN FARKINDA

  Adalet Bakanı Türk, şöyle devam etti:

  „Bütün bunlardan anlaşılıyor ki, Belçika hükümeti Fehriye Erdal’ın Belçika kamu düzeni için teşkil ettiği tehlikenin farkındadır ve bu nedenle onun göz altında tutulmasını veya tutuklanmasını sağlamak üzere Belçika’da işlemiş olduğu suçlardan dolayı yargı önüne çıkarılmasını sağlayacaktır. Önümüzdeki günlerde Belçika’da yetkili savcı bu konudaki kamu davasını açacaktır. Öyle anlaşılıyor ki savcı şimdi bu konuda gerekli hazırlık çalışmalarını yürütmektedir. Bunun dışında, biz özellikle Fehriye Erdal’ın istinabe yoluyla sorgulanması üzerinde ısrarımızı sürdüreceğiz.“

  Bakan Türk, Türkiye’nin bu konuda yapması gereken bazı şeyler bulunduğunu belirterek, idam cezasının suçluların iadesi konusunda çoğu zaman engel çıkardığını söyledi. Türk, „Sorunu, çağdaş hukuktaki gelişmeler, Türkiye’nin içinde yer almak istediği Avrupa standartları ve suçluların iadesi açısından gözden geçirmek durumundayız“ dedi.

  Adalet Bakanı Türk, Türkiye’nin bundan sonra uluslararası forumlarda özellikle de Avrupa ülkeleriyle birlikte yapılacak Ceza Hukuku toplantılarında suçluların iadesi konusunun bugün adeta „işlemesi olanaksız“ bir durumda olduğunu gündeme getireceğini de sözlerine ekledi.

  SUÇLULARIN İADESİ KURUMU

  Suçlularla uluslararası mücadeledeki en etkili yöntemin bazı sözleşmelerde belirtildiği gibi „Suçluların İadesi Kurumu“ olduğunu belirten Türk, „Ancak bunu da işletmek için devletlerin birbirlerine güçlük çıkarmak yerine birbirlerine kolaylık göstermek zorunda olduklarını ifade edeceğiz“ şeklinde konuştu.

  Hikmet Sami Türk, suçlulularla uluslararası mücadelede Suçluların İadesi Kanunu’nun basitleştirilmesi gerektiğini belirterek, “İade Mekanizması siyasi bir kararla oluşuyor ama daha önce mahkemelerden geçiyor. Ancak sonunda yargılama yapacak olan bağımsız mahkemelerdir“ dedi.

  Türk, konuşmasının sonunda, Türkiye’nin bundan sonra bu konuyu uluslararası toplantılarda sık sık gündeme getireceğini de sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı