Gündem Haberleri

  Siyasi demeçten suç duyurusu

  ANKARA
  24.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında “siyasi amaçla demeç vermek” ve “yargı görevini yapanı etkilemek” iddiasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na dün suç duyurusunda bulunuldu.

  Orgeneral Özel’in gazetelere verdiği demeçlerin suç olduğu savunularak, hakkında toplam 9 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma açılması istendi. Son anayasa değişikliğinin ardından Genelkurmay Başkanlarına görevleriyle ilgili suçlardan dolayı soruşturma açma yetkisi Başsavcılığa, yargılama görevi ise Yüce Divan’a verilmişti. Başsavcılık, suç duyurusundaki iddiaları üzerine soruşturmaya geçerse bu bir ilk olacak.
  Gazeteci-yazar Aydın Engin, Akademisyen-yazar Ahmet İnsel, Yazar Cengiz Algan ile Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve Prof. Dr. Baskın Oran’ın, Özel’le ilgili suç duyurusu dün yapıldı. Dilekçede imzası bulunan 5 kişi adına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın eski binası önünde açıklama yapan Oran, Özel’in bir siyaset adamı gibi, sadece devlet adamlarının konuşabileceği ve karar verebileceği konularda açıklamalarda bulunduğunu savundu. Oran, Özel’in sözlerini, eski Genelkurmay Başkanlarının izinden gittiğinin ve siyaset yapmaya, askeri siyasete sokmaya ve müdahale ettirmeye kararlı olduğunun göstergesi olarak yorumladı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı