Gündem Haberleri

  Siyasete girebilirim

  Nuran ÇAKMAKÇI
  11.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Görev süresinin bitmesine 2.5 yıl olmasına rağmen Kandilli Rasathanesi Müdürlüğü’nden istifa eden Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, bu kararında oğlunun karnesinde zayıf bulunmasının etkili olduğunu söyledi. Barbarosoğlu, "Gelecekte üniversite yönetimi ve siyaseti düşünebilirim" dedi.

  BOĞAZİÇİ Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden, görev süresinin bitmesine 2.5 yıl kala istifa eden Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, istifasının ardından ilk kez Hürriyet’e konuştu. Cep telefonunu kapatan ve oğlunun eğitimine yoğunlaştığını vurgulayan Barbarosoğlu, gelecekte rektör adayı olabileceğini söyledi. Hatta siyasete atılabileceği mesajını veren Barbarosoğlu, şöyle konuştu:

  ÇOCUKLARIM ÇOK SEVİNDİ

  Görev sürem aralık ayında dolmuştu. 3 yıllığına uzatılınca çocuklarım çok üzüldü. 4 yıldır onlara zaman ayıramadım. Saint Michel’de okuyan oğlum, çok çalışkan bir öğrenciyken bu yıl karnesinde altı tane "1" vardı. Önümüzdeki yıl üniversite sınavına girecek. Evde bulunmamakla, ders çalıştırmamakla suçluyor beni. İstifamda önemli payı var bu tepkinin. Gazetede istifa haberimi okuyunca kızım ve oğlum havalara uçtu.

  İLK İŞ CEBİMİ KAPADIM

  4 yıldır 24 saat, gece uyurken bile cep telefonuma deprem mesajları geliyordu. Şimdi biraz rehabilite olmam gerekiyor. Bu nedenle ilk işim cep telefonumu servise kapatmak oldu. Önümüzdeki bir yıl için dinlenmek istiyorum. Üniversitede görev yaptığım bölümde tekrar ders, araştırma faaliyetlerine döneceğim. Herkes gibi ben de hayatta karşıma çıkan teklifleri değerlendiriyorum. Gelecekte üniversite yönetimi ve siyaseti düşünebilirim.

  Malum fotoğraf kararımı etkilemedi

  SAYIN Başbakan’la fotoğrafımın bu kadar eleştirilmesini anlayabilmiş değilim. Ancak gelen tepkiler, istifa kararımda etkili olmadı. Rektörümüze, planladığım işleri bitirdiğimde ayrılacağımı söylemiştim. Önem verdiğim 3 proje mayıs sonunda bitti. İşlerim tamamlanınca ’Gitmeliyim’ dedim. İstifamla herkese bir mesaj vermek istedim. Yerime geçen Prof. Dr. Gülay Altay, deprem mühendisliği anabilim dalı projeleriyle ilgileniyor. Kandilli Rasathanesi’nin yönetimine farklı uzmanlık dalından bir akademisyenin getirilmesi kurumda dinamizm yaratacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı