Gündem Haberleri

  Siyasetçileri sınıfta bıraktı

  Hürriyet Haber
  14.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İTÜ Taşkışla Binası'ndaki Deneme Bilim Merkezi'nde, Sabancı Üniversitesi'nin katkılarıyla ‘Matematiğin Keşfi’ haftası törenle açıldı.

  Açılışta, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu'nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Erdal İnönü, matematiğin, düşünmeyi geliştirdiğini, kendi hayat felsefesine göre de düşünmenin en güzel uğraş olduğunu söyledi. İnönü, şunları anlattı:

  ‘‘Matematik, herkesin öne çıkmaya çalıştığı siyaset dünyasında, insanın aklını başına getiriyor. Siyasetle uğraşırken, bir sürü insan, dinleyince isyan edeceğiniz, gerçekleşmesi olanaksız fikirlerini anlatıp durur. Üniversitedeki gibi öğretmen olsan, kırık not verip, ‘Bir daha gelme' dersin. Ama siyasette herkes eşit. Yanlışları ortaya koyamayınca, sinirleniyorsunuz da. Ben de karşımdaki anlatırken, problem çözer, rahatlardım. Milletvekilleri duymasın ama, parlatementoda da bol bol problem çözdüm. Anlatılan mantık dışı, saçma şeyleri duydukça, sonucunu bildiğim problemleri beynimde yeniden çözer, mantıklı konuşma yapardım.’’ Sergi, 19 Mart akşamına kadar sürecek.

  İnönü'ye kördüğüm

  Törene katılan Prof. Dr. Erdal İnönü, kendisine gösterilen ‘kapalı ilmik’ oyunundaki düğümü çözemedi. Kendisini fuar görevlisi Hanzade Tuhan'a bağlayan düğümü çözmeye çalışan İnönü, merkez görevlilerinden İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi Ercan Eren'den yardım aldı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı