Gündem Haberleri

  Siyaset yolu açıldı

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  20.07.2001 - 01:28 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, dün Hasan Celal Güzel'le ilgili itirazı değerlendirirken, 312. maddeyi af kapsamına aldı. Emsal olacak bu kararla Tayyip Erdoğan için de siyaset vizesi çıktı.

  4'e karşı 7 oyla alınan karara göre, Erdoğan'ın önünde engel kalmadı. Bu sonuç, Yenilikçileri de çok sevindirdi. Ancak bu gelişme, Gelenekçileri toparlamaya çalışan Erbakan'ın canını sıktı.

  Anayasa Mahkemesi, parti kurmaya hazırlanan Yenilikçilerin lideri Recep Tayyip Erdoğan'a siyaset yapma vizesi verdi. Yüksek Mahkeme, 4454 sayılı ceza ertelemesi öngören basın affı yasası ile, TCK'nın 312/2 maddesinin getirdiği ‘‘Siyaset yasağının'' kalktığına karar verdi. Erdoğan'a siyaset yolunu açan bu karar, 7'ye karşı 4 oyla alındı.

  Bu karar, basın affından yararlanarak, son anda cezaevine girmekten kurtulan Necmettin Erbakan'ın, TCK 312'den aldığı ‘‘siyaset yasağını’’ da kaldıracak. Ancak, Erbakan RP'nin kapatılması yüzünden de beş yıl süreyle siyasetten yasaklanmıştı. Bu nedenle Erbakan'ın yasağı ancak 2003 Şubat'ında tamamen sona erecek.

  KİM NE OY KULLANDI

  Karara Ahmet Akyalçın, Fulya Kantarcıoğlu, Ertuğrul Ersoy, Tülay Tuğcu karşı oy verdiler. Bu üyeler, cezanın infazının ertelemesiyle, TCK'nın 312. maddesinin getirdiği ‘‘siyaset yasağını’’ kaldırmadığını ve YDP'ye, Hasan Celal Güzel'i parti üyeliğinden çıkarması için ihtar verilmesi gerektiğini savundular. Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Başkanvekili Haşim Kılıç üyeler Sacid Adalı, Rüştü Sönmez, Yalçın Acargün, Ali Hüner ve yedek üye Samia Akbulut ise ceza ertelemesi ile siyasi yasağın da kalktığını ve bu nedenle Güzel'in hukuki durumu nedeniyle YDP'ye ihtar verilmesi gerekmediğini belirttiler.

  Mahkeme ceza ertelemesi ile ilgili bu ilginç yorumuyla 312. mahkumlarına siyaset yolunu açtı. Bu kararın Güzel ve Erdoğan gibi 312 mahkumiyetleri nedeniyle siyasi yasaklı olan kişileri de, bu yasadaki şartları taşımaları durumunda kapsayacağı belirtildi. Yüksek Mahkeme yetkilileri, kararın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na tebliğ edileceğini, önemi nedeniyle de Resmi Gazete'de yayımlanarak, kamuoyunun bilgisine sunulabileceğini açıkladılar.

  GÜZEL ÖRNEĞİ

  Yüksek Mahkeme, bu kararını Erdoğan gibi TCK'nın 312/2 maddesinden hüküm giyen Yeniden Doğuş Partisi (YDP) eski genel başkanı Hasan Celal Güzel'in, parti üyeliğinden çıkarılması için Başsavcılığın ‘‘ihtar’’ verilmesi talebi üzerine aldı. Yüksek Mahkeme, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun, YDP'ye ‘‘ihtar’’ verilmesi talebini reddetti. Mahkeme, 312'den hüküm giyen Güzel'in parti üyeliği nedeniyle ‘‘YDP'ye ihtar verilmesine yer olmadığına’’ şeklinde karar aldı. Bu karar YDP'yi, ‘‘ihtar’’ almaktan kurtardığı gibi, aynı durumdaki Güzel ve Erdoğan'ın önündeki siyaset engelini kaldırdı.

  Tayyip'i asker kökenli iki üyenin oyu kurtardı

  TAYYİP Erdoğan'
  ın siyasi geleceğinde Anayasa Mahkemesi'nin asker kökenli iki üyesinin kullandıkları oylar belirleyici oldu. Yüksek Mahkeme'nin Askeri Yargıtay kökenli üyesi Yalçın Acargün ile Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kökenli üyesi Ali Hüner'in olumlu yönde oy kullanmaları Erdoğan'a siyaset vizesini verdi.

  Acargün ve Hüner'in oylarının rengi, Yenilikçi kanatta, ‘‘Tayyip Bey, bu hareketle yola çıkarken ideolojik bir parti düşünmediğini, Türkiye'yi kucaklayacak bir oluşumu hedeflediğini söyledi. Karar, Erdoğan'ın bu iyi niyetli tavrına devletin en üst noktalarından yakılan bir yeşil ışık, verilen mesajlara bir yanıt olarak da algılanabilir’’ diye değerlendirildi.

  Hayırlara vesile olsun

  Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin kararını öğrendikten 1 saat sonra, saat 18.30'da evinin önüne çıktı. ‘‘Bu karar hem milletimiz hem de demokrasinin gelişmesi için hayırlara vesile olur temennisindeyim’’ diyen Erdoğan, ‘‘Kuracağınız parti içinde genel başkanlık sıkıntısı kalkmış oluyor mu?’’ sorusuna, arkadaşlarıyla arasında şu ana kadar bir sıkıntı olmadığını, bundan sonra da olacağına ihtimal vermediğini söyledi. Erdoğan, partinin ne zaman kurulacağını soranlara ise ‘‘Her geçen gün bizim için farklı bir gün, her doğan gün farklı bir doğuş’’ dedi. Bu arada Erdoğan'ın siyasi yasağının kalkması Konya'da sevinçle karşılandı. Erdoğan'ın posterini açan gençler, ‘‘Başbakan Tayyip’’ diye slogan attı. Erbakan'ın kalesi ve seçim bölgesi olan kentte Erdoğan için sevgi gösterisi yapılması dikkati çekti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı