Gündem Haberleri

  Siyaset, din sormayız, sakıncalı durum görülürse değerlendiririz

  Çiğdem TOKER
  07.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Petkim ihalesine girenlerden pasaportlarının fotokopilerini aldıklarını söyleyen ÖİB Başkanı Metin Kilci, "Bunu yaparken, siyasi, dini ve etnik kimliklerini sormak gibi bir uygulamamız yok. Ama milli menfaatlerimiz ve ülkemiz açısından sakıncalı bir hal oluşuyorsa, onun da değerlendirmesini yaparız" dedi.

  ÖZELLEŞTİRME İdaresi Başkanı Metin Kilci, Petkim’e en yüksek teklifi veren konsorsiyumda Ermeni ve Yahudi sermayesinin de yer almasıyla ilgili tartışma konusunda "İhalede ön yeterlilik bilgileri alınırken; siyasi, dini ve etnik kimliklerini sorma gibi bir uygulamamız yok" dedi. Kilci, "Ama ülkemiz menfaatleri açısından sakıncalı bir durum hasıl olursa da gereken, her aşamada yapılır" diye konuştu.

  BELGELER USULE UYGUNDU: Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Kilci, Petkim’e 2 milyar 50 milyon dolar teklif veren TransCentralAsia Petrochemical Holding’in bir ortak girişim grubu olduğunu anımsatarak, şu bilgiyi verdi: "Ön yeterlilik ve mali yeterlilik başvurusunda bize verdikleri belgeler usulüne uygundu. Temelde bilançolar ve kimlik bilgileriydi. Bu bilgi ve belgeler usulüne uygun ve tatmin edici bulunduğu için ihaleye alındılar. Bir tereddüt oluşmadı."

  PASAPORT FOTOKOPİSİ VERDİLER: ÖİB Başkanı Kilci, "Rubin Vartanyan’ın sahibi olduğu Troika Diyalog nedeniyle, kaynakların Ermeni Diasporası’na gideceği" iddialarına şu yanıtı verdi: "Başvuru sırasında bize, hangi ülkenin vatandaşlarıysa onların pasaport fotokopilerini verdiler. Bunu yaparken, siyasi, dini ve etnik kimliklerini sormak gibi bir uygulamamız yok. Ama milli menfaatlerimiz ve ülkemiz açısından sakıncalı bir hal oluşuyorsa, onun da değerlendirmesini yaparız. Şu aşamada bağlayıcı birşey söylemek istemiyorum." Metin Kilci, ÖİB’in bir kamu kuruluşu olduğunu ve ancak kendileri adına konuşabileceğini vurgulayarak, "Üçüncü şahslar adına değerlendirme yapamam. Gerekli görürlerse kendileri her aşamada açıklama yapacaklardır" dedi.

  SEÇİM ETKİLEMEZ: Kilci, Rekabet Kurulu’nun izin süreci ve yaklaşan seçimler nedeniyle Petkim ihalesinin tamamlanması konusunda bir tereddüt olup olmadığı sorumuza ise şu karşılığı verdi: "Bu sürecin bazı ihalelerde ikibuçuk ayı aldığı dönemler olmuştur. Biz bu ihaleyi üç buçuk ay önce açtık. Seçim takvimiyle ilgisi olmadı. Eğer ÖYK’nın  profili değişirse, sonuç profili değişmiş ÖYK’ya sunulur."

  Unakıtan: Milli menfaatler neyi gerektirirse yaparız

  MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, Petkim’in ihalesinin başarıyla tamamlandığını belirterek, en yüksek teklifi veren TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu’nun ihaleyi kazandığını belirtti. İhalenin Rekabet Kurulu’na gideceğini ifade eden Unakıtan, şöyle konuştu: "Rekabet Kurulu inceleyecek. Daha sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu’na gelecek. Özelleştirme Yüksek Kurulu’na gelmeden önce idaremiz prosedür gereği Türkiye’deki ilgili kurum ve kuruluşların hepsinden bu özelleştirme ile ilgili bilgi alacak. Bu bilgilerin neticesine göre kararını Özelleştirme Yüksek Kurulu’na gönderir. Kabul eder ya da reddeder. Şimdiye kadar yaptığımız özelleştirmelerin hepsi Türkiye’nin milli menfaatlerine uygun şekilde yapıldı. Bundan sonra da Türkiye’nin milli menfaatleri neyi gerektiriyorsa o şekilde hareket edilecektir."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı