Gündem Haberleri

  Siyasal İslam din ve inanç özgürlüğü düşmanı

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÖZGÜRLÜK ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Ufuk Uras, ‘‘Madalyonun bir yüzü Susurluk, diğer yüzü Hizbullah. Peki bu madalyon kimin boynunda? Siyasi sorumlular kimler?’’ dedi. Balgat'taki ‘Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılan ÖDP 2. Olağan Büyük Kongresi'nde konuşan Uras, ‘‘Hizbullah'ı ‘Bunlar dinibütün vatandaşlarımızdır' diyenlere sormak gerekir. Hizbullah'ın kutsal nefretini, canavarlığını yaratanın nasıl bir ideoloji olduğunu tahmin etmek zor değildir. Siyasal İslam, insanları din ve inanç özgürlüğünden de yoksun bırakır’’ diye konuştu. Uras, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Zor günlerle karşı karşıyayız. İnsanları bir iki sihirli formülle ayağa kaldıramayacağımızı görmemiz gerekiyor. Depremin mahvettiği insanların yaşamsal sıkıntıları bile (moral bozuyor) diye sansürleniyor ve bu felaketin üstü örtülüyor. Bu anayasa yüzünden mağdur tüm halk kesimleri için kıllarını kıpırdatmayanlar, cumhurbaşkanlığı konusunda anayasa maddesi değişikliğine soyunuyorlar. Halk, yeni bir anayasa istiyor.’’

  Uras’ın genel başkanlık için tek aday olduğu kongreyi, HADEP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, Demokrasi ve Barış Partisi (DBP) Genel Başkanı Yılmaz Çamlıbel ve HD eski Genel Başkanı Akın Birdal da izledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı