Gündem Haberleri

  Siyanürlü plan

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DHKP-C militanı Yasemin Atar'ın evine hizmetçi olarak girdiği Ordinaryüs Prof. Sulhi Dönmezer'i iki tüp siyanürle öldürmeyi planladığı belirlendi. Dönmezer'in oturduğu sitenin yoğun güvenlik önlemi nedeniyle militanların bu yolu tercih ettiği kaydedildi.

  HOCALARIN Hocası’ olarak bilinen ünlü hukukçu Ordinaryüs Prof. Sulhi Dönmezer'in evine hizmetçi olarak giren yasadışı DHKP-C örgütü militanı Yasemin Atar'ın, suikastı, iki tüp sıvı siyanür kullanarak gerçekleştirmeyi planladığı ortaya çıktı.

  Yasemin Atar'ın, Avrupa'dan gelen talimat üzerine Dönmezer hakkında bilgi toplamakla görevlendirildiği, gazeteye verilen ilanla iş başvurusunda bulunduğu belirtildi. Atar'ın, Beyoğlu'nda matbaacı bir arkadaşına bonservis hazırlatarak, hizmetçi olarak Dönmezer'in evinde çalışmaya başladığı kaydedildi. Atar'ın, Dönmezer'in oturduğu sitenin güvenlik sisteminin yoğun olması nedeniyle cinayeti siyanürle işlemeyi planladığı belirtildi.

  MİT ile Terörle Mücadele ekiplerinin ortak operasyonu sonucu yakalanan DHKP-C militanı 21 kişiyle ilgili basın açıklaması yapan İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, ‘‘İstanbul'u her türlü pislikten temizlemeye kararlıyız’’ dedi.

  İKİ KİLO DİNAMİT Zanlıların üzerlerinde ve gösterdikleri yarlerde yapılan aramalarda, 1 adet tabanca, 1 adet gaz tabancası, 2 kilogram dinamit, 200 gram siyanür, bomba yapımında kullanılan çok sayıda malzeme, 1 adet laptop bilgisayar, tıbbı malzemeler, şifre anahtarları, polis karakolları ile kamu kuruluşlarına ait istihbarat içeren doküman, 4 adet cep telefonu, pankart, 6 adet batarya içine monte edilmiş düzenek ele geçirildi.

  INTERNETLE İLETİŞİM Sabancı suikastından sonra ses getirecek eylemler yapmaya hazırlanan militanların talimatları, Avrupa'da bulunan örgütün üst düzey yöneticilerinden aldıkları belirtildi. Zanlıların, telefonlarının dinlenme ihtimaline karşın, bilgisayar ile Internet üzerinden ileşim kurdukları tespit edildi. Zanlıların 20 Şubat 1999 tarihinde Gaziosmanpaşa Gazi Mahallesi'nde 5 polis memurunun yaralanmasıyla sonuçlanan molotofkokteylli saldırıyı gerçekleştirdikleri, çeşitli kurşunlama ve pankart asma eylemlerine karıştıkları bildirildi. Militanlar bugün DGM'ye sevk edilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı