Gündem Haberleri

  Sivas'taki şap karantinası

  Hürriyet Haber
  10.02.2006 - 19:49 | Son Güncelleme:

  Sivas Tarım İl Müdürü Mehmet Kaya, kentte görülen şap hastalığının İran menşeli A-22 SUŞU olduğunu bildirdi. Kaya yaptığı yazılı açıklamada, merkeze bağlı Güney Köyü'nden gelen ihbar üzerine teknik elemanların bölgeye giderek, incelemelerde bulunduğunu belirtti.

  Ekibin bölgede şap hastalığını tespit etmesinin ardından alınan numunelerin Şap Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderildiğini anlatan Kaya, köyde bulunan 1200 hayvandan 35'inin bu hastalığa yakalandığının tespit edildiğini kaydetti.
  Bu hayvanlardan 3'ünün öldüğünü, 85'inin ise bulaşmadan şüpheli olduğu tespit edilmesi üzerine köyde 3285 Sayılı Hayvan Sağlık Zabıtası Kanunu'na göre tedbirler alınarak, karantina uygulandığını anlatan Kaya, şunları kaydetti:
  “Bugüne kadar da yaklaşık 14 hayvan şap hastalığına bağlı olarak ölmüştür. Köyde vatandaşlar genellikle hayvan alım satımı ile uğraştığından hayvan hareketleri çok fazladır. Hastalığın ilk çıktığı ve ölümlerin olduğu ahırda hayvanların genellikle Erzincan ve Malatya illerinden alındığı görülmüştür. Ayrıca ölen hayvanların genç olduğu ve hastalığın kalbi etkilemesi ve sekonder enfeksiyonların devreye girerek, ölümlere sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Yine aynı köyde 2005 yıl sonbahar aşılama kampanyasında 1488 hayvanın şap hastalığına karşı aşılandığı müdürlüğümüz kayıtlarında mevcuttur. Fakat son günlerde özellikle Kurban Bayramı'ndan sonra birçok ilde ve ilimizde görülen şap hastalığının İran menşeli 'A-22 SUŞU' olduğu Şap Enstitüsü Müdürlüğü'nce bildirilmiş, bu 'A-22 SUŞU'na karşı şap aşısı hazırlanarak sevkiyata başlanmıştır.” Kentte, bugün itibariyle hastalık çıkan bölgelerde çevre aşılaması amacıyla kullanılmak üzere 30 bin doz aşı talep edildiğini ifade eden Kaya, bu konudaki ilgili ekibin çalışmalarına başladığını vurguladı. Vatandaşların endişeye kapılmamasını isteyen Kaya, açıklamasını şöyle tamamladı: “Şap hastalığının 7 tipi mevcut olup, ülkemiz ve ilimizde Asia-1, A ve O tipleri görüldüğünden aşılarımız trivalan olarak bu 3 tipi içermektedir. A tipinin alt SUŞU olan 'A-22 SUŞU'na ilk defa rastlanmıştır. Bu hastalık çift tırnaklı hayvanda görülmekte olup, insanlar için önemli bir tehlike arz etmez. Bu hastalığa yakalanan hayvanların etlerinin tüketilmesinde ise bir sakınca görülmemiştir. Bu vaka sadece hayvanlarda ekonomik kayba neden olmaktadır.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı