Gündem Haberleri

  Sivas'ta usulsüz avcılıkla mücadele

  A.A
  02.01.2015 - 12:32 | Son Güncelleme:

  Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürü Selami Şahinbay, 2014 yılında içerisinde av koruma faaliyetleri kapsamında 170 kişi hakkında işlem yapıldığını, 235 bin lira idari para ve tazminat cezası uygulandığını söyledi.

  Şahinbay, av koruma faaliyetlerine ağırlık verdiklerini, ekiplerinin sürekli arazide olduğunu ifade etti. Sivas'ın geniş avlak sahalarına sahip olduğunu belirten Şahinbay, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca bazı illerde genel avlak alanı tescili yapılacağını ve avlanmaların bu avlaklar üzerinden belirlenen kotalarla gerçekleştirileceğini vurguladı. Yürüttükleri çalışmalar kapsamında 2014 yılında usulsüz avlanan 170 kişi hakkında işlem yapıldığını anlatan Şahinbay, "Bu kişilere 235 bin lira idari para ve tazminat cezası uygulandı. 40 av tüfeğine el konuldu ve mülkiyeti kamuya geçirildi. Bunun haricinde gerek usulsüz tavşan avı, gerek şahin avında kullanılan 14 araca el konuldu" diye konuştu.

  TURNALARA "ÇİPLİ TAKİP"

  Şahinbay, Orman ve Su İşleri Bakanlığının "turna eylem planı" kapsamında Sivas'ta yavru turnalara çip takıldığını da belirtti. Bu çiplerle turnaların kışlama sahalarının tespit edileceğini ifade eden Şahinbay, şunları kaydetti:
  "Sivas'tan sonbaharda ayrılan bu kuşlar hangi güzergah üzerinden kışlama amaçlı hangi ülkeye, hangi bölgeye gidiyorlar bu tespit edilmiş olacak. Aralık ayının başı itibariyle bu turnalar ilimizden göçe başladılar. Şu anda en son gelen GPS verileri Kayseri bölgesinde Sultan Sazlığı'na ulaştıklarını gösteriyor. İlerleyen süreç içerisinde en son varış noktalarını tespit etmiş olacağız."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı