Gündem Haberleri

  Sivas'ta hakim ve savcılar Osmanlıca öğreniyor

  AA
  31.01.2015 - 13:21 | Son Güncelleme:

  Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, hakim ve savcılara yönelik Osmanlıca kursu açtı.

  Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında imzalanan Osmanlıca Eğitimi Protokolü kapsamında, Sivas 2'nci İcra Müdür Yardımcısı Mahmut Sami Uzun tarafından Sivas Adliye Sarayı'ndaki konferans salonunda, hakim ve savcılara Osmanlıca kursu veriliyor.

  Kursa katılan Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kursta önce adliye personelinin sonra avukatların şimdi de hakim ve savcıların Osmanlıca öğrendiğini söyledi.

  Sivasta hakim ve savcılar Osmanlıca öğreniyor

  Hukukun toplumla iç içe bir bilim dalı olduğunu ifade eden İrcal, "Osmanlıca metinler önümüze gelebiliyor, bu metinleri okumak lazım. Bu konuda hakimlerimiz, savcılarımız çoğu zaman bilirkişiye müracaat ediyorlardı, bu eksiği gördük ve kurs açarak bunu çözmek istedik" diye konuştu.

  İrcal, "Osmanlıca yabancı bir dil değil. Devletimiz bir dönem Arap alfabesini kullanmış, metinler bu şekilde oluşturulmuş. Sonuçta "Öz Türkçe" yani... İnşallah, 3-5 ay içerisinde kursa katılan arkadaşlarımızla Osmanlıcayı çözeceğimiz kanaatindeyim" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı