Gündem Haberleri

  Sivas'ta 150 ahır ve kümes dezenfekte edildi

  Eraydın AYTEKİN/SİVAS, (DHA)
  16.01.2006 - 14:16 | Son Güncelleme:

  Sivas Tarım İl Müdürlüğü ekipleri kuş gribine karşı muhtarlıklar aracılığıyla 4 belde ve 146 köyde dezenfekte çalışmalarını tamamladı. Bütün ahırlar ve kümesler ilaçlandı.

  Kuş gribinin görüldüğü Sivas'ta tedbirlerini sürdüren Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, 150 yerleşim biriminde ilaçlama çalışmalarını tamamladı. Merkeze bağlı 150 yerleşim biriminin muhtararıyla yapılan toplantıdan sonra ahır ve kümeslerde kullanılmak üzere dezenfeksiyon ilaçları dağıtıldı.

  Muhtarlıkların yaptığı çalışmalar çerçevesinde köylerdeki ilaçlama işlemleri tamamlandı. Çalışmalara ilişkin bilgi veren İl Tarım Müdürü Mehmet Kaya şunları söyledi: “Kuş gribine yönelik bayram boyunca ekipler oluşturduk ve gece gündüz demeden gerekli çalışmalarımızı yaptık. Ayrıca itlaf ekiplerince Kangal Yellice Köyü ve Divriği Kuluncak Köyü'nde 964 tavuk, 4 kaz itlaf edildi. Ülkemizde ilk olarak hastalıktan koruyucu faaliyetler adına eğitimler düzenlenerek katılımı sağlanmış olan 146 merkez köy ve 4 belde muhtarlarımıza bir çanta halinde sırt pülverizatörü, dezenfektan madde, eldiven, maske ile hastalıkla ilgili bakanlığımız tarafından hazırlanan broşürler ve teknik talimatname dağıtıldı. Muhtarlara ayrıca köylerinde bulunan kanatlı mevcutlarını işlemeleri için bir form dağıtıldı ve en kısa sürede bu formun doldurularak müdürlüğümüze ulaştırmaları istendi.”

  İLÇELERDE DE ÇALIŞMA YAPILACAK

  Kaya, ilçelerle bağlı köylerde de bu çalışmaların yapılacağını belirterek, “Bugün itibariyle verilen süreden daha önce tüm merkez köy ve beldelerimizde dezenfeksiyon işlemleri bitirildi, ilçelerimizde de süratle dezenfeksiyon işlemleri bitirilecektir” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı