Gündem Haberleri

  "Sivas'ı unutmayacağız, unutturmayacağız"

  Hürriyet Haber
  02.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Sivas katliamının 8. yıldönümü nedeniyle sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler de çeşitli mesajlar yayımladı. Bu mesajlar özetle şöyle:

  CHP: TOPLUMSAL DUYARLILIĞIN SÜRMESİ ÖNEMLİ

  CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Özdemir, ''Sivas Olayları''na benzer olayların tekrar yaşanmaması için toplumsal duyarlılığın sürdürülmesi gerektiğini bildirdi.

  Özdemir, ''Sivas Olayları''nın 8. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Madımak Oteli'nde 37 kişinin katledilmesinin üzerinden 8 yıl geçtiğini hatırlatarak, ''Şeriat isteriz'', ''Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak'' sloganlarıyla şeriatçıayaklanmaya kalkışan kitlelerin görüntülerinin, tüm toplumda dehşetle karşılandığını belirtti.

  Yargı sürecinin 7 yıl 10 ayda sonuçlanmasının, saldırıda yaşamını yitiren insanların ailelerini mağdur ettiğini kaydeden Özdemir, Sivas'ta yaşamını yitiren yurttaş ve aydınları saygıyla andıklarını ve saldırıyı nefretle kınadıklarını söyledi.

  Özdemir, ''Sivas olaylarına benzer olayların tekrar yaşanmaması için toplumsal duyarlılığın sürdürülmesi önem taşımaktadır. Sivas'ı unutturmak isteyenlere karşı Cumhuriyete, demokrasiye, eşitliğe, özgürlüğe gönül veren tüm yurtseverlerin, aydınların birlikte hareket etmeleri gerekmektedir'' dedi.

  DİSK: MAŞALARA CEZA KESİLDİ

  DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak da yaptığı yazılı açıklamada, kardeşçe yaşayan insanların, bir neden bulunarak birbirinin boğazını sıkmaya itildiğini savundu.

  Yakın zamanda Malatya, Kahramanmaraş, Çorum ve son olarak da Sivas'ta 4 büyük ''kıyım'' yaşandığını kaydeden Tokmak, ''Bu olaylardaki kişiler, demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine, insana, insanın yarattığı tüm güzelliklere, düşünceye, düşünenlere karşı düşmanca duygulara sahip'' dedi.

  Tokmak, olaylarla ilgili mahkemelerden çıkan kararlarla ''figüran''ve ''maşalar''a ceza kesildiğini savunarak, ''Sivas'ta katledilenleri saygıyla anıyoruz. Ne Sivas'ı, ne diğerlerini unutmayacak, unutturmayacağız'' dedi.

  ÖDP: ÖZGÜR DÜŞÜNCEYE SALDIRI

  Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Ufuk Uras, Sivas olaylarının toplumun hafızasında önemli günlerden biri haline getirilmesi gerektiğini belirterek, ''Toplumu kapkaranlık bir bataklığa çevirmek isteyenlerin gerçekleştirdiği bu katliam, özgürlüğe ve laikliğe karşı yapılmış en önemli saldırılardan biridir'' dedi.

  Uras, yaptığı yazılı açıklamada, herkesin din ve vicdan özgürlüğünün olduğu, devletin bütün inançlara eşit uzaklıkta durduğu, hiçbir insanın inancı ve inançsızlığı yüzünden horlanmadığı, laik bir toplum düzeninin yeni Sivasların olmasını engelleyebileceğini belirtti.

  ''Şeriatçıların 'şanlı Sivas kıyamı' dedikleri bu katliamı unutursak, aydınlık bir Türkiye, özgür ve demokratik bir toplum hedefinden biraz daha uzaklaşırız'' diyen Uras, şunları kaydetti:

  ''Bu aynı zamanda, devlet desteğiyle yıllarca demokratlara ve sola karşı güçlendirilen ve kışkırtılan gericiliğin, özgür düşünceye yönelttiği bir saldırıdır. Sivas katliamı, sadece şeriat hedefleyenlerin yarattığı bir sonuç değildir. Devletin onlarca yıldır Alevi yurttaşlara yönelik dışlayıcı politikalarının, Sünni İslam'ın adeta bir devlet dini haline getirilmesinin bir sonucudur. Yeni Sivaslar olmaması için özgürlük, demokrasi ve laiklik mücadelesi kararlılıkla sürdürülmeli, Sivas katliamı unutulmamalıdır.''

  TBB: İNSANLIKLA İLGİLERİ YOK

  Sivas olaylarının yıldönümü dolayısıyla Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, olayların ardından geçen 8 yılda, ülke tarihine sürülen kara lekeyi unutulmadığı vurgulandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''Yakılarak öldürülen aydınlarımıza, sanatçılarımıza duyduğumuz üzüntü ve acılar artarak bugünlere kadar taşındı. Tek tesellimiz, bu kara günü yaşatan, kara yüreklililerin yargılanarak, hak ettikleri cezaya çarptırılmış olmalarıdır. 'Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta yıkılacak, 'Şeriat gelecek', 'Laik düzen yıkılacak' sloganlarıyla 7.5 saat süre ile Sivas caddelerini inleten ve Madımak Oteli'ni yakarak cana kınların insanlıkla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu insan benzeri yaratıkların temel amacı, Atatürk'ün kurduğu demokratik laik cumhuriyeti yıkarak yerine teokratik bir düzen getirmektir. 8 yıl önce Madımak Oteli'nde canlarını veren yurttaşlarımızı özlemle anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.'' (aa)

  Sivas katliamı anıldı
  Sivas davası 8 yıldır sürüyor

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı