Gündem Haberleri

  Sivas’ta Şehitler Müzesi’nin temeli atıldı

  Hilal YÜKSEL/SİVAS, (DHA)
  20.05.2008 - 15:11 | Son Güncelleme:

  SİVAS’ta İl Özel İdaresi ve Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin katkıları ile Yukarı Tekke Mezarlığı’nda bulunan Şehitliğe yapılacak olan Yukarı Tekke Şehitliği Anı Evi’nin temeli atıldı. Şehitlikte düzenlenen törene Sivas’ta Tugay Komutanlığı görevini yürüttüğü sırada Milli Savunma Bakanlığı İç Tedarik Daire Başkanlığı görevine atanan eski Tugay Komutanı Tuğgeneral Fahri Erenel de katıldı. Şehit aileleri ve gaziler komutana büyük ilgi gösterdi.

  Türkiye’nin ilk şehitler müzesinin bulunduğu Sivas’ta ikinci şehitler müzesinin de temeli atıldı. İl Özel İdaresi ve Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardmlaşma ve Dayanışma Derneği’nin katkıları ile Yukarı Tekke Mezarlığı’ndaki şehitliğe yapılacak olan Yukarı Tekke Şehitliği Anı Evi’nin temeli düzenlenen tören ile atıldı. Törene Vali Veysel Dalmaz, Belediye Başkanı Sami Aydın, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Oktay Öcal ve Eski Tugay Komutanı Tuğgeneral Fahri Erenel’in yanı sıra çok sayıda şehit ve gazi ailesi katıldı. Törene katılan eski Tugay Komutanı Milli Savunma Bakanlığı İç tedarik Daire Başkanı Tuğgeneral Fahri Erenel, şehit yakınlarından ve gazilerden büyük ilgi gördü. Tuğgeneral Erenel, kendisine ilgi gösteren ve törene tekerlekli sandalyeleri ile gelen gazilerle tek tek sohbet etti. Törende bazı şehit yakınları ise Erenel Paşa ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Daha sonra Tuğgeneral Erenel ve Vali Veysel Dalmaz şehitlerin üzerlerinden çıkan özel eşyaların sergileneceği ve 90 gün içerisinde tamamlanarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda açılışı gerçekleşecek olan müzenin temelini şehit aileleri ile birlikte attı. Temel atma törenin ardından şehitler için dua okundu. Vali Dalmaz ve Tuğgeneral Erenel, daha sonra şehit mezarlarını tek tek ziyaret ederek kırmızı karanfil bıraktı. Bazı şehit yakınlarının çocuklarının ise törene kucaklarında oyuncak bebekleri ile gelmeleri ve şehitler için dua etmeleri dikkat çekerken, tören alanında bulunan askerler de şehitler için dua etti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı