GeriGündem Sivas’ta 1 Mayıs'a halaylı kutlama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sivas’ta 1 Mayıs'a halaylı kutlama

SİVAS’ta yaklaşık bin kişinin katıldığı 1 Mayıs halaylarla kutlandı. Birçok parti, sendika ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı kutlamalarda çocuklar ön plandaydı. Bazı çocuklar anne ve babaları ile birlikte sloganlar atarken, bazıları da kutlamalara elinde oyuncak bebekleriyle katıldı.

1 Mayıs Sivas’ta barış ve kardeşlik mesajları ile kutlandı. Geniş güvenlik önleminin alındığı kutlamalar Ethem Bey Parkı önünde kortej yürüyüşü ile başladı. Sloganlar eşliğinde Mevlana Caddesi boyunca devam eden yürüyüşte çocuklar ön planda yer aldı. Yürüyüş kutlamaların yapılacağı Mevlana Meydanı’nda son buldu. CHP, DSP KESK, Halkevleri, EMEP ile çeşitli sivil toplum kuruluşları ve sol görüşlü gençlik örgütlerinin yer aldığı yaklaşık bin kişiden oluşan grup, sloganlarla 1 Mayıs’ı kutladı. Bazı anne babalar kutlamalara bebek arabalarındaki çocukları ile katıldı. Bazı çocuklar anne babaları gibi sloganlar atarken bir kısmı ise kalabalığın içinde oyun oynamayı tercih etti. Gösterilere katılan çocukların ellerinde ‘Deniz Gezmiş’ afişlerinin de bulunduğu görüldü. Kalabalık coşku içerisinde halaylar çekip sloganlar atarken kalabalıktan ve 1 Mayıs kutlamalarından en çok faydalananlar satıcılar oldu. Bazı vatandaşların kutlamaların yapıldığı meydana kurulan platform üzerine asılan Türk bayrağı ve Atatürk posterinin üstüne oturarak kutlamaları seyretmesi dikkat çekti.

Birlik, beraberlik ve eşitlik mesajları verilen kutlamada konuşan Tertip Komitesi Başkanı Önder Doğan, “Bugün bir kez daha emek düşmanı, gerici güçler gerçek yüzlerini sabahın ilk saatlerinde gösterdi. Sosyal adalet, sosyal hak, eşit, özgür ve kardeşçe birarada ve demokratik bir ülkede yaşamak için 1 Mayıs’ta meydanlardayız” dedi. Yapılan konuşmaların ardından kalabalık halaylar çekti hep bir ağızdan şarkı söyleyerek 1 Mayıs’ı kutladı. Kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde sloganlar atarak dağıldı. Polisin gösterilerin yapıldığı yerde ve şehir içinde bazı noktalarda sıkı güvenlik tedbirleri aldığı görüldü.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle