Gündem Haberleri

  Sivas Müftüsü gözaltında

  SİVAS, (DHA)
  15.05.2008 - 19:51 | Son Güncelleme:

  SİVAS Müftüsü Mustafa Balık, ‘Vurgun 58’ adı verilen ve Bayındırlık Müdürlüğü ihalelerine yönelik operasyonda gözaltına alındı. Mütfü Balık'ın soruşturma kapsamında Kız Kuran Kursu inşaatı ihalesini hemşehrisine verdirdiği ve ihaleye fesat karıştırdığı ileri sürülüyor.

  35 kişinin gözaltına alındığı ve aralarında Bayındırlık İl Müdürü Mustafa Doğan, 2 Şube Müdürü, 2 kontrolör ile 9 müteahidin de bulunduğu 14 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Soruşturma sırasında İl Müftüsü Mustafa Balık’ın da adı bir yolsuzluğa karıştı. Müftü Mustafa Balık’ın müftülük binası arkasında yapımına başlanan Kız Kuran Kursu binası ihalesini Trabzonlu olan, Sivas’ta iş yapan ve 2 gün öncede operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan hemşehrisi Ahmet Tezdiker adlı müteahitin kazanmasını sağladığı iddia edildi.
  1 milyon YTL tahmini bedelli ihalenin, davetiyle usulü yapıldığı ve katılımın dar tutulduğu belirlenirken, müftünün müteahhit Ahmet Tezdiker’e ihaleyle ilgili keşif bedelini önceden bildirdiği ve ihale sonuçlanmadan inşaat çalışmalarının başlatıldığı ileri sürüldü. Bu kapsamda İl Müftüsü Mustafa Balık da ‘İhaleye fesat karıştırmak’ suçlaması ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.
  Bir süredir Ankara’da bulunan Müftü Balık, arandığı söylenince bu akşam saatlerinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’ne giderek teslim oldu. Hastanede sağlık kontrolünden geçirilen müftünün emniyette yapılan sorgu işlemlerinin ardından adliyeye sevkedileceği öğrenildi.

  TUTUKLANANLAR

  Operasyon kapsamında adliyeye sevkedilen Bayındırlık Müdürü Mustafa Doğan, Proje Şube Müdürü İrfan Yıldızhan, Şube Müdürü Tamer Tamay, Kontrolörler Feridun Yaya, Adem Akça ile müteahitler Kamil Doğan, Osman Yıldız, Ebubekir Ekinci, Şemsettin Mutluay, Recai Toydemir, Mustafa Gürleyük, Ahmet Tezdiker, Mehmet Altıntaş ve Abdurrahman Hizmetli tutuklanmış, 5 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

  MÜDÜRÜN LAKABI ALBAY

  Soruşturma kapsamında alınan ifadelerde, Bayındırlık Müdürlüğü ihalelerinde, kazanan şirketin diğerlerine ‘çıkma’ adı altında pay verdiği; Sivaslı şirketlerin kollanması ve diğer firmalara baskı uygulanması yönünde aralarında kararlar aldığı, Bayındırlık Müdürlüğü yöneticilerinin şirketler tarafından rüşvet olarak Belarus, Tayland, Ukrayna gibi ülkelere geziye götürüldüğü, hamam sefaları düzenlediği iddia edildi.
  Müteahhit firmaların kendi aralarında kişileri belirlemek için ‘General’ ve ‘Albay’ ’Paşa’, ‘Ağa’ gibi ifadeler kullandığı, Bayındırlık İl Müdürü Mustafa Doğan’ın ise ‘albay’ olarak nitelendirildiği öğrenildi. Karşılıklı olarak yapılan telefon görüşmelerinde, ihalelerin ‘Baklava’ olarak nitelendirildiği ve ‘Baklavayı aldın mı’, ‘Çocuklara baklavayı paylaştırdın mı?’ diye şifreli görüşmeler yapıldığı kaydedildi. Müteahit firmaların katıldığı ihalelerden firmalardan alınan çıkma paralarına ‘abidik’ dendiği ve bu paraların dağıtımına ise ‘Tesbihleri dağıttık mı?’ ifadesi ile şifrelendirdikleri öğrenildi. Firmaların ihale bilgilerini önceden Bayındırlık Müdürlüğü’ndeki müdür ve memurlardan öğrenebildikleri kaydedilirken, usülsüzlük ve yolsuzlukla yapılan ihalelerin Divriği ve Gemerek ilçelerindeki Meslek Yüksekokulu ile Sivas’ta yapılan bazı lise inşaatlarını kapsadığı öğrenildi. Bazı müteahhit firmaların müdürlere verilen rüşvet ve hediyeleri kasa hesabı altında tuttukları bir deftere işledikleri belirlenirken, yine firmaların kendi aralarında ihaleleri alma konusunda önceden anlaştıkları, anlaşamadıkları ihaleler içinse kura çektikleri ortaya çıkmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı