GeriGündem Sivas-Malatya yolu açıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sivas-Malatya yolu açıldı

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle dün akşam saatlerinde “tedbir amaçlı” trafiğe kapatılan Sivas-Malatya karayolu, kar yağışı ve tipinin etkisini azaltmasının ardından ulaşıma açıldı.

Ulaş-Kangal arasındaki Yağdonduran mevkisinde dün akşam 19.00'da yoğun kar yağışı, tipi ve fırtına nedeniyle oluşabilecek araç yığılmalarını önlemek amacıyla Sivas-Malatya karayolu “tedbir amaçlı” trafiğe kapatılmıştı.

AA muhabirinin yetkililerden aldığı bilgiye göre, Sivas-Malatya karayolu, kar yağışı ve tipinin etkisini azaltmasının ardından Karayolları ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucu ulaşıma açıldı. Karayolunda, sabah saat 07.00 itibarıyla tüm araçların geçişine izin verildiği öğrenildi.
Yolun ulaşıma kapatılmasının ardından Sivas'tan Kangal, Divriği ve Gürün ilçeleri ile Malatya yönüne gidecek sürücülerin uyarıldığını belirten yetkililer, Yağdonduran mevkisine Ulaş, Kangal ve Gürün'den araç bırakılmadığını bildirdi.

Sivas Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde ve ilçe terminallerinde otobüs sürücülerinin yolun kapalı olduğu konusunda bilgilendirildiğini ifade eden yetkililer, Malatya yönüne gidecek araçların Sivas-Kayseri karayolu güzergahını kullanarak Kayseri üzerinden Malatya'ya gönderildiğini belirtti.

Kar yağışı ve tipinin etkisinin gece saatlerinde etkisini azalttığını ifade eden yetkililer, Kangal'dan Sivas'a acil hasta taşıyan ambulans ile bölgede geçiş bekleyen 4-5 yolcu otobüsünün zincirli bir şekilde, Karayolları ve trafik ekipleri nezaretinde geçişine kontrollü olarak izin verildiğini kaydetti.

Kar yağışı ve tipinin gece saatlerinde etkisini hafifletmesine rağmen, tır, kamyon, çekici gibi uzun ve geniş araçların Yağdonduran mevkisinde makaslayıp kalma ihtimali nedeniyle yolun sabah saatlerinde trafiğe açıldığını bildiren yetkililer, sabah 07.00 itibarıyla tüm araçların geçişine izin verildiğini, şu anda karayolunun ulaşıma açık olduğunu belirtti.

Yolda buzlanma oluştuğunu ifade eden yetkililer, yolculuğa çıkacak olan sürücüleri dikkatli araç kullanmaları konusunda uyararak, yanlarında zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmalarını istedi.

Yetkililer, sürücüleri zorunlu olmadıkça kar yağışı ve tipinin etkili olduğu anlarda yolculuk yapmamaya çağırdı.

Bu arada, dün akşam saatlerinde kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşımın güçlükle sağlandığı Sivas-Tokat karayolunun Çamlıbel, Sivas-Erzincan karayolunun Kızıldağ, Sivas-Suşehri yolunun Geminbeli mevkileri ile Sivas-Malatya karayolunun Kangal-Hekimhan bölümünde ve Malatya-Kayseri karayolunun Gürün bölümünde ulaşımın şu an için normale döndüğü bildirildi.

Öte yandan, il genelinde kar yağışı ve tipi nedeniyle 120 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu, kapalı köy yollarının açılması için çalışmaların sürdüğü belirtildi. Ayrıca, ilçeler arası bağlantıyı sağlayan bazı yolların da ulaşıma kapalı olduğu, ekiplerin yol açma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle