Gündem Haberleri

  Şişmanlık metabolizmayı bozuyor

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 11:30 | Son Güncelleme:

  İnsanda metabolik rahatsızlıkların nedeninin, vücuttaki fazla yağlar ve şişmanlık olduğu belirlendi. Fazla yemekten, hareketsizlikten ve bazı genlerin kombinasyonundan doğan metabolik rahatsızlıkların, belin kalınlaşmasına, yüksek tansiyona kanda şekerin yükselmesine ve yüksek kolesterole neden olduğu belirtildi.

  ABD`de nüfusun beşte biri olan 47 milyon insanda metabolik rahatsızlıklar bulunduğunu saptayan araştırmacılar, bunun yaşam şeklinden ve fazla kilolardan kaynaklandığını düşünüyor. Metabolik rahatsızlıkların, şeker hastalığı, kalp ve inme nedeni olduğu biliniyor.

  ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi uzmanları, ilk kez metabolik rahatsızlıkların toplum üzerindeki etkisinin araştırıldığını, bunun doktorlara insanların rahatsızlıklarını kontrol altına almada kolaylık sağlayacağını belirtiyorlar.

  Metabolik rahatsızlıklar görülen insanlara, kolesterol ve yüksek tansiyon ilaçları verilebileceği, bu kişilere kilo vermeleri ve egzersiz yapmalarının önerilebileceği kaydedildi.

  Metabolik düzensizlik, insanda aşağıdaki belirtilerden üç veya daha fazlasıyla anlaşılabiliyor:

  Bel kalınlığının erkekte 100 cm, kadında ise 87.5 cm`yi bulması,

  Kandaki yağların her desilitrede 150 miligramı bulması,

  İyi kolesterol oranının erkekte 40 mgs`den, kadında ise 50 mgs`den az olması,

  Tansiyonun 13.5/8.0`i bulması,

  Kan şekerinin 110 mgs`yi bulması.

  8 bin 814 erkek ve kadın arasında yapılan araştırmada, ABD`deki yetişkinlerin yüzde 22`sinde metabolik rahatsızlıklar bulunduğu belirlendi. 

  20`li yaş civarındaki Amerikalıların yüzde 6.7`sinde, 60`lı yaş grubunun ise yüzde 43.5`inde metabolik rahatsızlık bulunduğu belirlendi.

  Metabolik rahatsızlık oranı, erkeklerde yüzde 24, kadınlarda ise 23.4 olarak saptandı.

  Uzmanlar, metabolik rahatsızlıkları olanların kolayca tanımlanabildiğini, bunun önlenmesi için insanların yaşam şekillerini değiştirmeleri gerektiğini vurguluyor.

  Araştırmacılar, egzersiz yaparak daha az yemenin, doktor ve ilaç parasından daha ucuza mal olduğuna dikkat çekiyor.

  Araştırmayla ilgili rapor, Journal of American Medical Assocation (JAMA) dergisinde yayımlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı