Gündem Haberleri

  Şişli'de klima operasyonu

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nişantaşı'ndaki binaların estetiğini bozup görüntü kirliliği oluşturan reklam tabelalarını indiren Şişli Belediyesi, yeni bir operasyon düzenleyerek klima temizliği yaptı.

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün de katıldığı Şişli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin klima operasyonu, saat 01.00'de, pilot bölge seçilen Nişantaşı'ndaki Vali Konağı ve Rumeli Caddeleri'nde yapıldı. Nişantaşı, Teşvikiye ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi kapsamında düzenlenen operasyon sırasında, daha önce uyarılan 180 bina sahibinden 120'sinin klimaları söktüğü ancak geri kalanının buna uymadığı tespit edildi. Bunun üzerine belediye ekipleri bu klimaları da söktü.

  Operasyon, Rumeli Caddesi Köşe Apartmanı, No 101'deki binada Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Hikmet Akkaya'nın muayenehanesinden başlatıldı. Görevliler merdiven aracıyla ulaştıkları dördüncü kattaki klimayı yerinden sökerek aşağıya indirdi. Belediye Başkanı Sarıgül de, klimayı binanın güvenlik görevlisi Hasan Ünvan'a teslim etti.

  Klima operasyonunun görüntü kirliliğiyle mücadelede yerel yönetimlere yetki veren İmar Kanunu'nun 40'ıncı maddesine dayanarak gerçekleştirdikleri söyleyen Sarıgül, ‘‘Eski teknoloji klimaların sökülüp bina içerisine konulması gerekir. Kimsenin maddi ve manevi çıkarları için toplumu rahatsız edecek görüntü kirliliğini yaratmaya hakkı yoktur’’ dedi.

  Önce uyarı sonra ceza

  Görüntü kirliğine neden olan klimaların sahiplerine söküm için 7 ile 15 gün süre verdiklerini belirten Sarıgül, uyarıları ciddiye almayanların klimalarını ilk etapta söküp kendilerine iade ettiklerini söyledi. Sarıgül, bu durumun tekrarı halinde ise cezai işlem uygulayacaklarını söyledi.

  Bu uygulamanın yasalara uygun olarak yapıldığını anlatan Mustafa Sarıgül sökülen klimaların Atölye ve Garajlar Müdürlüğü'nde muhafaza edileceğini işyeri sahipleri tarafından 2 gün içinde teslim alınmaması durumunda klimaların gecekondu bölgesindeki okullara verileceğini söyledi.

  Şişli Belediyesi, bir süre önce de Nişantaşı'ndaki binaların estetiğini bozan ve görüntü kirliliği oluşturan reklam tabelalarının kaldırılması uyarısında bulunmuş ve süre vermiş bu süre sona erince kalanlara iki hafta önce yine geceyarısı operasyonu düzenleyerek irili ufaklı 128 tabelayı yerinden sökmüştü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı